Leśne skarby dla zdrowia i urody
Wakacje to czas błogiego lenistwa, lecz lenistwo nie wyklucza aktywnego wypoczynku. Wędrówki po deptakach, letnich kurortach, gorącej piaszczystej plaży czy też lasach to idealny sposób na spędzanie popołudnia w najcieplejszy okres roku.
Leśne wędrówki są zbawienne dla naszego organizmu. Czyste powietrze niezmącone spalinami wielkich miast korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, wygląd i poczucie spełnienia lepszego dnia. Piękne korony drzew, wilgotny pachnący mech, owocowe skarby na krzewach idealnie opisują scenerię, gdzie warto naładować energię.
Leśne owoce powinny być motorem napędowym do spotkania z leśną przygodą. Owoce, które znajdziemy w lesie to mięciutkie różowe maliny, słodkie poziomki, borówki i błyszczące na ciemnogranatowy kolor jeżyny i jagody. Największą frajdą nie tylko dla najmłodszych będzie zjadać je wprost z krzewów. Mają one wpływ na nasze zdrowie. Na czele dla naszego zdrowia stoi magazynowanie jak największej ilości minerałów, substancji i mikroelementów do których należy wapń, magnez czy żelazo.
W owocach malin jest ukryta moc witamin m.in. C, E, B1, B2, B6.
Ze świeżych malin produkuje się syrop. Jest to idealny środek do zwalczania gorączki. Malinowe dobrodziejstwo to środek napotny, pot parujący ze skóry powoduje obniżenie gorączki. Jest to idealny syrop dla dzieci, ma dwa kluczowe plusy dla maluchów i ich mam. Ma słodki smak i przede wszystkim zwalczają symptomy przeziębienia, grypy czy zawirusowania organizmu. Liście zaś wchodzą w skład mieszanek ziołowych, które działają moczopędnie. Co pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, czy zapaleniu pęcherza.
Herbatki malinowe pomogą w trudnych kobiecych dniach. Powodują rozkurczenie mięśni gładkich, tym samym uśmierzają bóle miesiączkowe.
Następnym owocem jest bomba witaminy C inaczej zwana poziomką.
W tym owocu znajduje się duża ilość witaminy, już garść zapewnia dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Ma również w sobie duże pokłady potasu, co usprawnia pracę układu krwionośnego. Posiadaczki cery tłustej powinny zaprzyjaźnić się z tym owocem. Bowiem dodany do maseczek świetnie oczyszcza skórę i powoduje znaczne ściągnięcie porów, pomaga kontrolować wydzielanie sebum, zaś użyty jako tonik delikatnie oczyści, odświeży i wybieli cerę. Surowe poziomki wybielą piegi. Jeżeli jesteście posiadaczkami cery wrażliwej czy naczynkowej nie zaleca się stosowania tego owocu, ponieważ zawierają kwas salicylowy. Kwas salicylowy może podrażnić skórę lub ją uczulić.
Kolejnym drogocennym owocem jest borówka.
Jej niepozorny wygląd kryje w tym małym owocu mnóstwo drogocennych składników. Borówka wykazuje duże działanie antyoksydacyjne. Spożywanie jej może zapobiec nowotworom, jak i obniżenie poziomu cholesterolu, a także zbyt wysokie ciśnienie krwi. Borówka oczyszcza organizm, wzmacnia naczynia krwionośne co za tym idzie obniża ryzyko zawału. Zalecana jest osobą, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Owoc doskonale wpływa na wzrok, zwiększa zdolność widzenia.
Leśnym skarbem jest również jeżyna zwana witaminą młodości.
Zwany jest tak, ponieważ zawiera dużą ilość witaminy E, która hamuje procesy starzenia. Owoc wymieszany z tłustą śmietaną nałożony na twarz w formie maseczki pomoże ją nawilżyć i walczyć z upływającym czasem. Maseczki czy toniki z ich udziałem mają działanie rewitalizująco — naprawcze. Jest to jeden z najstarszych znanych nam owoców pochodzący z czasów prehistorycznych. Znany i lubiany jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również wartości odżywcze. Zawiera w sobie duże pokłady wody co sprawia, że jest niskokaloryczny. Dlatego jest idealny składnikiem diety odchudzającej. Obecność drobnych pestek wiąże się z wysoką zawartością substancji balastowych, które pobudzają trawienie i pomagają pozbyć się zaparć. Mają korzystny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Z dojrzałych owoców jeżyn można pozyskać sok i używać go do sporządzenia domowego preparatu na krosty czy wypryski. Zawarte w owocu barwniki wykazują dużą skuteczność w uszczelnieniu naczyń krwionośnych.
Błyszczące czarne jagody to nie tylko dodatek do letnich deserów, czy ciast to również świetny kompan domowej apteczki.
Kiedyś nasze babcie nie wyobrażały sobie swojej apteczki bez tego owocu. Jest to naturalna pomoc na problemy z jelitami. Spożywanie ich pomaga przy zaparciach, zaś suszone owoce pomogą zwalczyć biegunkę. Obecność pektyn w soku wpływa na uszczelnienie błony śluzowej żołądka. Liście zaś działają bakteriobójczo przy problemach układu pokarmowego. Napary zaś działają uspokajająco i przeciwbólowo. Jest to najważniejszy środek wspomagający leczenie chorób oczu. Wzmacniają najmniejsze naczynia krwionośne (włosowate). Ułatwiają przez to mikro krążenie w naczyniach oka. Długotrwałe zażywanie wyciągu z jagód poprawia wzrok krótkowidzów. Stosowana jest również przy leczeniu plamki żółtej czy kurzej ślepoty. Dobroczynności, które niosą za sobą leśne owoce jest mnóstwo. Przez dodatki do lodów, konfitur czy schłodzonych sorbetów po domowe naturalne kosmetyki. Mają zastosowanie w lekach, syropach i kremach. Ilość zastosowań nie ma końca, można je wykorzystać jako surowe owoce, jak i suszone czy też skondensowane w postaci kremu, czy pillingu.