Nadciśnienie – jedna z częściej występujących chorób kardiologicznych
Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka nie powinno wynosić więcej niż 140/90 mm Hg. W przypadku przekroczenia tych wartości można mówić o nadciśnieniu. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może powodować różne niekorzystne dla zdrowia zmiany, w tym między innymi uszkodzenia zastawek, udary mózgu i miażdżycę. Szczególnie niebezpieczne jest występowanie tej choroby wraz z nadwagą, otyłością, paleniem papierosów lub cukrzycą.
Schorzenie może rozwijać się podstępnie przez wiele lat, dlatego bardzo często bywa określane przez lekarzy mianem cichego zabójcy. Wraz z upływem czasu pojawiają się pierwsze objawy choroby: bóle głowy, kołatania serca, bóle w klatce piersiowej, duszność podczas wysiłku, uczucie przewlekłego zmęczenia. W przypadku zaobserwowania powyższych symptomów należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki, które mogą przyczyniać się do wzrostu ciśnienia, a następnie udać się do lekarza, który przepisze odpowiedni lek na nadciśnienie bez recepty w postaci tabletek lub kapsułek doustnych.
Tabletki na nadciśnienie bez recepty
W przypadku osób odżywiających się nieprawidłowo (dieta bogata w tłuszcze), z otyłością oraz unikających aktywności fizycznej tabletki na nadciśnienie bez recepty to rozsądne rozwiązanie. Dobrze stosować je profilaktycznie, nawet gdy problemy z wysokim ciśnieniem pojawiają się sporadycznie. Tego rodzaju środki zazwyczaj zawierają witaminy oraz składniki mineralne, które mogą wspomagać pracę mięśni, włącznie z mięśniem sercowym. Oprócz tego tabletki na niskie ciśnienie mogą przynosić ulgę w stanach zmęczenia czy znużenia, a także niwelować uczucie irytacji lub napięcia. Mogą również przyczynić się do zmniejszenia występowania skurczów mięśni. Ponadto są zalecane przez lekarzy przy zwiększonym zapotrzebowaniu na magnez, potas czy wapń, ponieważ mają korzystny wpływ na krążenie oraz naturalną częstotliwość skurczów serca.
Dostępne w aptekach leki na nadciśnienie bez recepty mają postać kapsułek, tabletek powlekanych, a także syropów czy pozostałych płynów doustnych. Nierzadko w ich składzie można znaleźć wyciągi z ziół oraz roślin znanych z dużej zawartości witaminy C takich jak głóg, czosnek, aronia, jemioła. Leki na nadciśnienie bez recepty to delikatne produkty, które profilaktycznie mogą być stosowane również w łagodnych postaciach hiperlipidemii i hipercholesterolemii. Wykazują liczne pozytywne właściwości, począwszy od łagodzenia objawów stresu, przez zapobieganie mrowieniu w rękach czy nogach, a skończywszy na niwelowaniu nieprzyjemnego drgania powiek. Mogą też pomóc w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej.
Wspieranie się środkami na nadciśnienie sprawdza się jako sposób na wzmacnianie organizmu. Ważne jednak, aby nie wzbraniać się przed wizytą u lekarza, zwłaszcza kiedy objawy zaczynają się nasilać.