Czym są żylaki i jakie są przyczyny ich powstawania?
Zlokalizowane przede wszystkim na nogach pogrubione i powykręcane zmiany układu żylnego są spowodowane niewydolnością żylną. Rozwijają się na skutek nadciśnienia tętniczego, które powstaje w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych, niedrożności lub zwężenia naczyń krwionośnych. Krew zamiast płynąć w stronę serca, zaczyna zalegać w żyłach, prowadząc do ich poszerzenia. Następstwem nieleczonego schorzenia jest rozwój stanu zapalnego i żylaków. Na kończynach mogą też być widoczne pajączki i zgrubienia. Spowolnienie procesu chorobowego jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich leków i suplementów.
Sygnałem do sięgnięcia po tabletki, maści lub kremy bez recepty są nie tylko uwidocznione na skórze rozszerzone naczynia krwionośne. O rozwoju choroby mogą też świadczyć takie objawy jak bolesne skurcze nóg o charakterze ciągłym, odczuwane zwłaszcza w nocy, obrzęki w okolicy kostek, trudności z zakładaniem obuwia. Niewydolność żylna często jest uwarunkowana genetycznie. Dlatego, jeśli ktoś z rodziny przyjmuje leki na żylaki, warto zachować czujność i w porę podjąć odpowiednie działania profilaktyczne.
Jak działają i co zawierają leki na żylaki?
Osoby, które wykonują pracę na stojąco lub znajdują się w grupie ryzyka, powinny szczególnie zadbać o układ krążenia. Podstawą profilaktyki jest regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie pomocniczych leków i suplementów na żylaki. W zapobieganiu niewydolności żylnej stosuje się m.in. preparaty z heparyną znaną z właściwości przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych. Naturalnym składnikiem wykorzystywanym w tego typu środkach jest też wyciąg z kasztanowca, który jest bogaty w związki o działaniu przeciwobrzękowym i uszczelniającym ściany naczyń krwionośnych.
Suplementy i leki na żylaki bez recepty mają za zadanie stymulowanie mikrokrążenia, wspomaganie produkcji kolagenu oraz redukowanie opuchlizny. Preparaty w postaci maści, kremów oraz żelów mogą być stosowane także profilaktycznie u zagrożonych zakrzepowym zapaleniem żył, ze skłonnością do powstawania obrzęków, w podróży i podczas upałów. Są też polecane osobom z nadwagą, otyłością oraz prowadzącym stojący lub siedzący tryb życia i pracy.
Leki na żylaki bez recepty – tabletki, żele, kremy
Do najpopularniejszych leków wspomagających leczenie żylaków należą preparaty w postaci tabletek, kremów, żeli oraz maści. Poza naturalnymi wyciągami ziołowymi w ich składzie często znajduje się wysoka dawka diosminy – naturalnego bioflawonoidu izolowanego z owoców cytrusowych i roślin rutowatych. Osoby, które chcą wesprzeć prawidłową pracę układu żylnego, powinny też szczególną uwagę zwrócić na właściwą pielęgnację kończyn. W przypadku zmęczonych, opuchniętych i obolałych nóg z pomocą mogą przyjść środki do miejscowego aplikowania na skórę. W zależności od potrzeb można je wmasowywać nawet kilka razy dziennie. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku na żylaki należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.