Preparaty na alergię
Alergia może być wywoływana przez wiele czynników oraz przebiegać w różnorodny sposób, dlatego ustalenie właściwego sposobu postępowania i dobór tabletek czy kropli bez recepty, które przyniosą ulgę w przypadku konkretnego pacjenta, nie zawsze jest łatwe. Niezależnie od tego, co powoduje reakcję alergiczną, jej obecność i objawy potrafią być uciążliwe oraz wpływać na komfortowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Niejednokrotnie zaostrzenie choroby uniemożliwia nawet całkowicie wychodzenie z domu. Właśnie dlatego tak ważne są szybka konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego postępowania.
W przypadku alergii niezbędne jest stosowanie doraźnych leków lub leczenia ciągłego. Niektóre preparaty wykorzystywane w tym celu dostępne są bez recepty, inne są wydawane tylko z przepisu lekarza. Ich dobór zależy przede wszystkim od rodzaju i natężenia objawów i najlepiej konsultować go z alergologiem. Stosowanie tabletek czy kropli wybranych na własną rękę możliwe jest tylko w przypadku mało uciążliwych symptomów, na przykład lekkiego kataru czy uczucia piasku pod powiekami.
Czym jest alergia i jak jej zapobiegać?
Jako alergię określa się nieprawidłową reakcję organizmu, a dokładnie układu immunologicznego na konkretny czynnik – alergen. W przypadku osób zdrowych i bez uczulenia alergen nie wywołuje żadnych reakcji organizmu. Natomiast ci, którzy są na niego nadwrażliwi, po każdym kontakcie z daną substancją mogą zmagać się z różnymi, nawet groźnymi dla życia objawami.
Alergenem może być praktycznie wszystko, począwszy od kurzu, poprzez konkretny pokarm, a kończąc na roślinach. Z tego powodu w wielu przypadkach tak trudno jest ustalić, co powoduje reakcję uczuleniową. Alergia może się objawiać na wiele sposobów. Najczęściej mamy do czynienia z uaktywnieniem się kataru oraz łzawieniem oczu. Równie często na alergen reaguje skóra, która może się zaczerwienić, przesuszać lub może pojawić się na jej powierzchni swędząca wysypka. Reakcja alergiczna może mieć charakter ciągły lub wystąpić jednorazowo. W przypadku takich dolegliwości można sięgnąć po leki o działaniu objawowym, na przykład tabletki na alergię bez recepty, które skutecznie i bardzo szybko uśmierzą dokuczliwe objawy. Jeśli objawy pojawiają się częściej lub przybierają ostrą formę, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.
Tabletki na alergię
Często skuteczną i łatwo dostępną formą pomocy w przypadku reakcji uczuleniowej są leki na alergię bez recepty. Pozwalają w krótkim czasie zredukować objawy wpływające na dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Leki przeciwalergiczne w swoim składzie mają substancje przeciwhistaminowe, które hamują takie objawy alergii jak kichanie, katar oraz swędząca skóra. Tabletki to wygodna forma leków, które szybko są przyswajane przez organizm. Dopiero kiedy leczenie w tej formie nie przyniesie pożądanych skutków, należy sięgnąć po silniejsze preparaty dobrane przez alergologa.
Inne preparaty dla alergików
Oprócz tabletek w przypadku uczulenia można również stosować krople do nosa lub oczu dostępne w aptekach. Lek na alergię bez recepty w tej formie natychmiast daje ulgę w przypadku obrzęku błony śluzowej lub problemów z łzawiącymi i podrażnionymi oczami. Do pielęgnacji oczu warto również włączyć preparaty w postaci płynów, które nawilżają i łagodzą podrażnienia powiek. Natomiast w przypadku uczulenia miejscowego na skórze, warto wybrać leki w formie maści redukujące świąd i zaczerwienienie.
Preparaty przeciwalergiczne podawane są najczęsicej:
-
drogą doustną (kapsułki, tabletki: do połykania, musujące, do ssania),
-
do nosa lub oczu (krople, aerozole, spraye)
-
na skórę (np. balsamy dla skóry alergicznej i skłonnej do podrażnień).
Pomocne w wyciszaniu reakcji alergicznej będą także preparaty wapnia, najczęściej w formie syropów lub tabletek musujących na alergię bez recepty. Przy wyborze konkretnego produktu należy uwzględnić przede wszystkim objawy, z którymi zmaga się pacjent oraz ich natężenie. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.