Kwas foliowy, czyli witamina B9 jest jednym z organicznych związków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć kwas foliowy w jedzeniu występuje, to niestety nie jest dostarczany w dostatecznej ilości. Ma to związek z trudną przyswajalnością witaminy B9 występującej naturalnie, m.in. w owocach i warzywach. Dlatego powstała jej syntetyczna forma – kwas foliowy, który dostarczany do organizmu w postaci kapsułek lub tabletek przyswaja się w 100%.
Kwas foliowy – działanie
Kwas foliowy odpowiedzialny jest przede wszystkim za syntezę nukleotydów, które z kolei są używane w produkcji DNA. Ponadto witamina B9 podobnie jak inne związki z grupy B, zapobiegają uszkodzeniom naczyń krwionośnych i podwyższaniu poziomu złego cholesterolu we krwi. Ich właściwa ilość w organizmie hamuje rozwój miażdżycy i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Kwas foliowy bierze też udział w procesie spermatogenezy i wpływa na płodność.
Witamina B9 pełni również istotną rolę we krwi. Pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu hemoglobiny i prawidłowej objętości erytrocytów. Ma również wpływ na układ nerwowy, biorąc udział w syntezie neuroprzekaźników. U osób cierpiących na chorobę Alzheimera i depresję, niemal zawsze występuje niedobór kwasu foliowego.
Kwas foliowy w ciąży
Młodzież i osoby dorosłe wymagają 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. U kobiet w ciąży oraz karmiących piersią zapotrzebowanie na ten związek jest o połowę większe. Kwas foliowy bierze istotny udział w procesie tworzenia cewy nerwowej u płodu, z której w kolejnych miesiącach ciąży kształtuje się rdzeń kręgowy i mózg.
Witamina B9 jest szczególnie ważna również dla kobiet w wieku rozrodczym. Dzięki jej regularnemu zażywaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia u potomstwa bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa.
Do czego prowadzi brak suplementacji kwasu foliowego?
Niedobów kwasu foliowego w organizmie objawia się m.in.:
zaburzeniami wzroku i mowy;
mrowieniem i drętwieniem kończyn, w tym również problemami z utrzymaniem równowagi;
zmianami w jamie ustnej;
zaburzeniami pamięci;
płytkim oddechem;
stanem depresyjnym.
Występowanie powyższych objawów to wyraźny sygnał do skonsultowania się ze specjalistą i rozpoczęcia odpowiedniej suplementacji, którą gwarantuje szeroki wybór preparatów z właściwie dopasowanymi dawkami dostępnych bez recepty. Wiele z produktów zawiera oprócz kwasu foliowego również kompleks innych korzystnych związków oraz witamin, dzięki czemu organizm zyskuje jeszcze więcej.
Niedobór kwasu foliowego może negatywnie wpłynąć na wzrost płodu, dlatego zaleca się jego suplementację w czasie ciąży. Zaleca się przyjmowanie co najmniej 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Jest to dosyć duża dawka, dlatego trudno dostarczyć ją w formie posiłku. Łatwiejsze i skuteczniejsze będzie przyjmowanie kwasu foliowego w formie suplementu diety, razem z dobrze zbilansowaną dietą.