Leki na menopauzę bez recepty – kiedy warto po nie sięgnąć?
Menopauza stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety. Oznacza on dzień wystąpienia ostatniej miesiączki, o której stwierdzić można po upływie 12 cykli miesięcznych bez krwawienia. Zarówno przed, jak i w trakcie lub po menopauzie kobiety doświadczają różnego rodzaju objawów świadczących o niższym poziomie estrogenów w swoim organizmie. Z tego powodu warto rozważyć stosowanie preparatów mających na celu ich naturalne uzupełnienie i zapobieganie licznym, nieprzyjemnym dolegliwościom.
Jak działa lek na menopauzę bez recepty?
Leki na menopauzę bez recepty wspomagają regulację aktywności hormonów płciowych w organizmie kobiety. Z estrogenami powiązane są liczne procesy fizjologiczne. Właśnie z tego powodu lek na menopauzę bez recepty może gwarantować odczuwalne działanie kojące. Tabletki na menopauzę łagodzą dokuczliwe oznaki przekwitania, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju, problemy z zasypianiem i trudności z koncentracją. Ponieważ po klimakterium maleje mineralizacja tkanki kostnej, tego rodzaju preparaty zawierają także składniki wzmacniające kości. Oprócz tego posiadają one właściwości przeciwutleniające, chroniące komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ułatwiają kontrolę wagi i poziomu cukru we krwi. Ich korzystny wpływ na organizm jest odczuwalny także pod względem gospodarki energetycznej – zmniejszają uczucie zmęczenia oraz znużenia.
Jakie składniki zawierają tabletki na menopauzę?
Dostępne bez recepty leki na menopauzę bazują na różnego rodzaju fitoestrogenach. To związki organiczne zawarte w roślinach, które oddziałują na organizm ludzki w podobny sposób co estrogeny. Popularne fitoestrogeny to między innymi ligniany lniane oraz izoflawony sojowe. Ich działanie wspomagają inne ekstrakty roślinne, na przykład z szyszek chmielu, ashwagandhy lub czarnego pieprzu. Ogólny wpływ odżywczy suplementów jest wzbogacany poprzez niezbędne kobietom witaminy z grupy B, witaminę D, jod, magnez oraz wapń.
Wśród uciążliwości okresu manopauzy kobiety najczęściej skarżą się na uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia emocjonalne, zmiany w kośćcu, problemy z pamięcią i koncentracją. Życie po okresie menopauzy to dla wielu kobiet okres smutny i pozbawiony barw, związany z szeregiem dolegliwości, które zakłócają radość życia.
Uciążliwości okresu menopauzy pozwolą złagodzić preparaty stosowane w zastępczej terapii hormonalnej, jak również naturalne roślinne produkty, które imitują działanie hormonów żeńskich.