Jak działają preparaty na nadpotliwość?
Produkty do stosowania zewnętrznego, takie jak antyperspiranty w płynie, kremie lub sztyfcie, zasypki, talki czy dezodoranty, działają głównie miejscowo. Większość nich ma w swoim składzie chlorek glinu, który może zmniejszyć ilość wydzielanego potu z ujść gruczołów potowych. Substancja ta znajduje się też w tzw. blokerach potu. Doustne leki na nadpotliwość zawierają wyższą zawartość powyższej substancji w stosunku do „zwykłych” preparatów na pocenie się.
Warto wiedzieć też, że działanie związku chemicznego może być wspierane przez składniki aktywne, m.in. wyciągi z szałwii lekarskiej, skrzypu polnego czy pokrzywy. Składniki zawarte w ziołach mają zastosowanie w przypadku nadmiernego wydzielanie potu, który następnie usuwany jest z organizmu z moczem. W skład niektórych leków na nadpotliwość wchodzą także uspokajające ekstrakty ziołowe np. melisa. Zawarte w nich substancje mogą pomóc „wyciszyć” organizm w stresowych sytuacjach, co może przełożyć się na mniejszą potliwość.
Wybierz odpowiednie środki na nadpotliwość
Warto wiedzieć, kiedy stosować preparaty zewnętrzne, a kiedy sięgnąć po inne opcje, np. blokery potu. Tabletki na nadmierne pocenie zostały stworzone z myślą o osobach, w przypadku których proces ten dotyczy całego ciała. Co ważne, leki na nadpotliwość bez recepty nie wchodzą w grę, gdy przyczyną problemu jest proces chorobowy. W takiej sytuacji wizyta u lekarza w celu konsultacji medycznej to konieczność. Kiedy stosować kosmetyki, takie jak antyperspiranty w sztyfcie lub kremie? Preparaty miejscowe zwykle są stosowane jedynie na poszczególne partie ciała.
Kosmetyki i leki na nadpotliwość bez recepty – żele i zasypki
Osoby, które niezbyt chętnie stosują tabletki, mogą sięgnąć po preparaty i leki na nadpotliwość do używania pod prysznicem. Te produkty mogą wpływać na regulację pracy gruczołów łojowych. Są one stosowane na powierzchni całego ciała, przez co mogą być wybierane przez osoby zmagające się z dużym dyskomfortem z powodu pocenia się. Inny środek, wybierany w takim przypadku, to zasypka do stóp. Ma ona za zadanie zniwelować nieprzyjemny zapach, który powoduje spory dyskomfort. Tego rodzaju blokery mogą także wykazywać działanie ochronne dla stóp przed kontaktem z chorobotwórczymi grzybami i bakteriami.
Wybierając leki na nadpotliwość bez recepty – tabletki i blokery potu – należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Trzeba także pamiętać, by nie traktować środków chemicznych jako jedynego rozwiązania i w razie większych problemów zgłosić się po pomoc.
Preparaty na pocenie stosowane zewnętrznie (antyperspiranty w płynie, kremie lub sztyfcie, zasypki, talki czy dezodoranty) opierają się głównie na miejscowym działaniu. Większość antyperspirantów ma w swoim składzie chlorek glinu, który krótkotrwale hamuje wydzielanie potu z ujść gruczołów potowych. O krok dalej idą tzw. blokery potu – antyperspiranty o silnym działaniu, które mają nawet kilkukrotnie wyższą zawartość chlorku glinu w stosunku do „zwykłych” preparatów na pocenie się. Wystarczy zastosować je raz na kilka dni, aby skutecznie pozbyć się problemu z poceniem się. Substancje aktywne zawarte w preparatach doustnych na pocenie się (np. wyciągi z szałwi lekarskiej, skrzypu polnego czy pokrzywy) hamują nadmierne wydzielanie potu poprzez zmniejszenie ilości wydalanego przez skórę płynu, który następnie usuwany jest z organizmu z moczem. W skład niektórych tabletek na nadpotliwość wchodzą także substancje uspokajające (np. ekstrakty ziołowe – melisę), które pomagają „wyciszyć” organizm w stresowych sytuacjach, więc pośrednio – ograniczyć pocenie się.
Tabletki przeciw poceniu – w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej?
Warto wiedzieć, kiedy stosować preparaty doustne, a kiedy sięgnąć po inne opcje np. blokery potu. Otóż tabletki na nadmierne pocenie najlepiej spisują się, gdy proces ten dotyczy całego ciała. Kiedy chodzi jedynie o poszczególne partie, lepiej zdecydować się na preparaty miejscowe. Należy pamiętać, że jeśli leki na nadpotliwość bez recepty nie działają, wizyta u lekarza to konieczność. Przepisze on wówczas tabletki na nadmierne pocenie na receptę.
Intensywne pocenie to nie tylko problem estetyczny oraz higieniczny. Może ono okazać się objawem poważniejszych schorzeń lub szkodliwego stylu życia. Co ważne, tabletki przeciw poceniu nie wchodzą w grę, gdy przyczyną zbyt intensywnego pocenia jest proces chorobowy. Przed wdrożeniem leczenia i ustawienia leków należy sprawdzić, co powoduje wzmożone wytwarzanie potu. Aby tabletki na pocenie bez recepty przyniosły określone rezultaty, trzeba przyjmować je regularnie.
Kosmetyki i leki na nadpotliwość bez recepty – żele i zasypki
Osoby, którym zależy na wyjątkowej wygodzie użytkowania, mogą sięgnąć po preparaty i leki na pocenie do używania pod prysznicem. Takie produkty oczyszczają skórę, a przy tym regulują pracę gruczołów łojowych. Ich regularne stosowanie sprzyja ograniczeniu pocenia na powierzchni całego ciała. Tego typu blokery potu zawierają m.in. jony cynku, które działają antybakteryjnie. Dzięki temu nie powstaje charakterystyczny zapach potu. Kąpiel ze specjalnym żelem zapewnia świeżość na długi czas.
Inny środek często wybierany w walce z poceniem to zasypka do stóp. To okolica szczególnie narażona na pocenie, zwłaszcza kiedy nosimy obuwie i skarpetki ze sztucznych materiałów. Zasypki i talki niwelują nieprzyjemny zapach, zapewniają długotrwały komfort oraz suchość. Tego rodzaju blokery na potliwość chronią również stopy przed kontaktem z chorobotwórczymi grzybami oraz bakteriami.
Wybierając leki na nadpotliwość bez recepty — tabletki i blokery potu, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
Nadpotliwość — przyczyny i objawy
Organizm wydziela pot dla termoregulacji lub w odpowiedzi na bodźce psychiczne — stres. Gdy gruczoły potowe są nadaktywne, może dojść do wzmożonej produkcji potu. Stan ten jest krępujący i uciążliwy, dlatego warto dobrać dobry bloker, który poprawi komfort codziennego funkcjonowania. Istnieje kilka przyczyn nadmiernej potliwości, wśród których się wymienia:
-
nadpotliwość pierwotną, czyli hiperhydrozę, która wywołana jest przez czynniki genetyczne. Objawia się wilgotnieniem rąk, stóp, pach, skroni i czoła. Do dyskomfortu dochodzi niezależnie od temperatury, występuje zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku;
-
nadpotliwość wtórna zależna jest od stanu zdrowia i czynników zewnętrznych — spowodowana może być stanami chorobowymi, jak również przyjmowaniem niektórych leków, a także alkoholu, kofeiny lub pikantnych przypraw. Pot w tych przypadkach pojawia się jako skutek uboczny.
Który ze środków na napotliwość wybrać?
Środki z tej kategorii mają za zadanie ograniczyć potliwość lub zatrzymać wydzielanie potu. Wybór odpowiedniego leku lub kosmetyku zależny jest od indywidualnych potrzeb. W przypadku silnej dolegliwości warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem. Przy doborze preparatu brany pod uwagę jest stopień nasilenia przypadłości, obszary występowania pocenia, preferencje osobiste, jak i ewentualne przeciwwskazania.