Choroby oczu – jakie są ich przyczyny i jak je rozpoznać?
Osłabienie procesu widzenia często jest spowodowane procesem fizjologicznego starzenia się organizmu. Przyczyną pogorszenia ostrości wzroku może być też wiele innych czynników. Poza niewłaściwym odżywieniem negatywny wpływ na struktury znajdujące się we wnętrzu gałki ocznej wywiera promieniowanie generowane przez komputery i odbiorniki telewizyjne. W celu ochrony oczu niezbędna jest właściwa profilaktyka. Istotnym jej elementem jest stosowanie leków i suplementów pozwalających na uzupełnienie diety w składniki wspierające funkcjonowanie tego ważnego narządu.
Problemu ze wzrokiem mogą objawiać się bólem, pieczeniem, swędzeniem, przesuszeniem śluzówki, a także nadmiernym łzawieniem. Przypadłości tych w żaden sposób nie powinno się lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do trwałego osłabienia widzenia. By wspomóc procesy regeneracyjne nabłonka rogówki i siatkówki, można sięgnąć po preparaty i leki na oczy w postaci tabletek, kapsułek oraz kropel do miejscowego wkraplania do worka spojówkowego.
Kiedy można rozważyć stosowanie leków na oczy?
By zachować dobry wzrok i zapobiegać zaburzeniom widzenia, o oczy należy dbać codziennie. Osoby, które każdego dnia spędzają wiele godzin przed komputerem, mogą sięgnąć po lek w formie kropel z ektoiną, kromoglikanem sodu lub kwasem hialuronowym. Ich stosowanie jest wskazane w przypadku objawów zapalnych w postaci dyskomfortu, podrażnienia, pieczenia, wysuszenia oraz uczucia ciała obcego pod powiekami. Preparaty ze składnikami nawilżającymi i łagodzącymi są polecane także osobom zmagającym się z zapaleniem spojówek oraz noszącym soczewki i okulary.
W każdym wieku można też stosować suplementy wspierające pracę narządu wzroku. W ich składzie znajdują się witaminy, minerały, aminokwasy, antyoksydanty oraz naturalne wyciągi roślinne pozyskane ze świetlika, kwiatów rumianku pospolitego, owoców borówki czernicy, sosny syberyjskiej. Leki na oczy bez recepty mogą też zawierać luteinę. Składnik należący do grupy karotenoidów odpowiada za ochronę naczyń włosowatych siatkówki przed niekorzystnym wpływem światła niebieskiego. Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, powinien być dostarczany w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem.
Leki na oczy bez recepty – kapsułki, tabletki, krople
Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy na długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, telefonu, telewizora. W rezultacie może pojawić się przesuszenie nabłonka rogówki i spojówki, łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu. Dolegliwości te mogą się nasilać, jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Z tego typu objawami często zmagają się też osoby cierpiące z powodu alergii wywołanej przez roztocza, pyłki roślin lub sierść zwierząt. Regularne stosowanie leków w postaci tabletek lub kropel może pomóc w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się nieprzyjemnych symptomów w przyszłości. Chociaż większość z nich jest dostępna bez recepty, przed użyciem konkretnego preparatu zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.