Zapalenie dziąseł – czym jest i jak wygląda jego leczenie?
Ta dość często diagnozowana choroba stomatologiczna może być spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, złym odżywianiem lub innym schorzeniem. Nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Zapalenie dziąseł to przypadłość, której leczenie polega przede wszystkim na zmniejszaniu stanu zapalnego oraz ograniczaniu namnażania się chorobotwórczych bakterii. W zaawansowanym stadium często stosuje się antybiotyk na ból zęba lub lek na ropne zapalenie dziąseł.
Choroby przyzębia nie są obojętne dla organizmu i mogą wpływać na rozwój wielu chorób, w tym związanych z układem sercowo-naczyniowym oraz kostno-stawowym. W przypadku zaobserwowania obrzęku czy krwawienia podczas szczotkowania można sięgnąć po preparaty z apteki. Roztwór do płukania lub żel na dziąsła może pomóc w usunięciu złogów nazębnych oraz w utrzymaniu prawidłowej floty bakteryjnej jamy ustnej.
Żel na dziąsła – jakie mogą być wskazania do jego stosowania?
Dolegliwości bólowe występują często po zabiegach dentystycznych. Antybiotyk na ból zęba lub zapalenie dziąseł bez recepty pomoże po nałożeniu koronki, ekstrakcji ósemki, czy po założeniu protez bezpośrednich. Dyskomfort w rejonie jamy ustnej mogą wywołać także inne czynniki, niezwiązane z wizytą u stomatologa. Dzieciom, cierpiącym z powodu wyżynających się zębów mlecznych ulgę może przynieść specjalny preparat znieczulający. Żel na dziąsła ze składnikami pochodzenia naturalnego może przyczynić się do zniwelowania stanu zapalnego oraz w złagodzenia dyskomfortu wywołanego ząbkowaniem.
Wyżynanie się zębów trzonowych u dorosłych także może być źródłem bólu. Z kolei noszenie aparatów dentystycznych i protez zębowych niekiedy wywołuje zaczerwienienie lub podrażnienie błony śluzowej. W tym przypadku pomocne będą środki, które wspierają jej regenerację. Lek na zapalenie dziąsła może ułatwić przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Leki na zapalenie dziąseł
Preparat do zwalczania objawów towarzyszących chorobie przyzębia może mieć formę płynnego roztworu, gęstego żelu, ziół w tabletkach, płynnego wyciągu z liści szałwii, nalewki z koszyczka nagietka, pasty czy płynu. Substancje czynne to najczęściej wyciągi z ziół i inne składniki o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym, ściągającym oraz przeciwbólowym. Żel na krwawiące dziąsła stosuje się zwykle miejscowo, kilka razy dziennie. Płynne środki wymagają płukania lub pędzlowania całej jamy ustnej.
Lek na ropne zapalenie dziąseł może wykazywać właściwości antyseptyczne. Oznacza to, że może pomóc w zwalczeniu wszelkich bakterii, grzybów, a także innych drobnoustrojów obecnych na błonach śluzowych. Wiele z dostępnych w aptece internetowej środków to produkty złożone, które nie tylko odkażają, ale również znieczulają zmieniony chorobowo obszar. Natomiast dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym mogą stanowić wsparcie dla procesu leczenia oraz gojenia ewentualnych podrażnień.