Zakrzepy – skąd się biorą i jakie dają objawy?
Zakrzepy krwi w żyłach to jedna z bardzo niebezpiecznych sytuacji, która może nawet zagrażać życiu. Przyczyny ich występowania są bardzo różne. U niektórych osób wynikają one ze skłonności genetycznych, u innych stanowią następstwo przebytych chorób i terapii. Nie bez wpływu jest też palenie papierosów, otyłość, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz długotrwałe unieruchomienie, które może prowadzić do zwolnienia przepływu krwi. Choroba bardzo często dotyka osoby starsze, ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się gęstość osocza. Objawy zakrzepów mogą być niezauważalne lub bardzo niecharakterystyczne. Niektórzy pacjenci zgłaszają miejscową bolesność i tkliwość, gorączkę, obrzęk i zwiększone napięcie mięśni.
Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, zadbaj o profilaktykę – to może uratować Twoje życie. Sprzymierzeńcem w tej walce są leki przeciwzakrzepowe w postaci tabletek oraz kapsułek bez recepty. W ich składzie znajdują się substancje, które mogą pomóc w przywróceniu odpowiedniej elastyczności ścianom naczyń krwionośnych oraz w zadbaniu o prawidłową pracę układu krążeniowego. Ich działanie polega na rozrzedzaniu krwi, dzięki czemu nie zbija się ona w zakrzepy. Tego typu tabletki stosuje się również z polecenia lekarza. Można wyróżnić 4 grupy leków przeciwzakrzepowych. Każda z nich oddziałuje na inny czynnik powodujący zaburzenia układu krzepnięcia.
Jak działają leki przeciwzakrzepowe? Wskazania do stosowania
Znane również pod nazwą antykoagulanty leki przeciwzakrzepowe mają za zadanie spowalnianie procesu krzepnięcia. Stosuje się je przede wszystkim w celu rozpuszczenia istniejących skrzepów. Ponadto są przepisywane w celu zapobiegania udarom mózgu, w niestabilnej chorobie wieńcowej oraz po zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych na naczyniach (np. po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych czy po plastyce naczyń).
Najczęściej tabletki na rozrzedzenie krwi są stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, ale mogą być również pomocne w profilaktyce wtórnego zawału i przy zapobieganiu powikłaniom po zawale. Są podawane również w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej. Wskazaniem do przyjmowania takich leków jest również: długotrwałe unieruchomienie (np. w przypadku seniorów leżących, osób po operacja, które wymagają długiego czasu rekonwalescencji i ograniczenia ruchu, a także w przypadku noszenia gipsu); siedzący tryb życia; wrodzone zaburzenie układu krzepnięcia (trombofilia).
Co zawierają leki na rozrzedzenie krwi?
Składy leków przeciwzakrzepowych przeważnie bazują na substancjach rozrzedzających krew, wzmacniających naczynia krwionośne, a także redukujących obrzęki. Najczęściej stosowanym składnikiem czynnym w tabletkach jest heparyna. Na rynku dostępnych jest wiele ziół i produktów o działaniu przeciwzakrzepowym, z czego spora część to także naturalne składniki, takie jak czosnek, sok z żurawiny, kora kasztanowca, a także witamina A i E.
W aptece internetowej można znaleźć leki na rozrzedzenie krwi zarówno w postaci tabletek i płynów, jak i maści oraz żeli przeznaczonych do stosowania na skórę. Dostępne preparaty mają na celu uniemożliwienie powstania skrzepu krwi lub „rozpuszczenie” skrzepu już istniejącego. Środki te stosowane są głównie w chorobie niedokrwiennej serca, jednakże można wykorzystywać je również w profilaktyce wtórnego zawału oraz w celu zapobiegania powikłaniom zawałowym. Obecnie lekarze najczęściej polecają lek przeciwzakrzepowy, aby zapobiec powiększaniu się skrzeplin w zakrzepicy żylnej. Na rynku jest wiele ziół i produktów, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka tworzenia się zakrzepów. Zastanawiając się, co na rozrzedzenie krwi może okazać się pomocne, można zwrócić uwagę między innymi na korę i zioła kasztanowca, czosnek, sok z żurawiny, miłorząb, a także witaminy A + E.