Herbata na ból gardła – właściwości
Nie każde przeziębienie wymaga leczenia farmakologicznego. Nierzadko potrzebny jest przede wszystkim wypoczynek i większe spożycie ciepłych płynów. Atrakcyjną alternatywę względem wody stanowią różnego rodzaju napary, takie jak herbatka na gardło. Istnieją zioła, które mają naturalne właściwości lecznicze. Przygotowane na ich bazie napary łagodzą dolegliwości, takie jak ból gardła, chrypka, kaszel czy stany zapalne krtani. Oprócz tego herbata na gardło działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i napotnie, przyspieszając regenerację organizmu i powrót do zdrowia. Warto sięgać po nią ze względu na brak negatywnych dla organizmu skutków ubocznych, choć zawsze warto konsultować chęć jej zażywania ze swoim lekarzem. Wykluczy on ewentualne reakcje alergiczne, interakcje z regularnie przyjmowanymi lekami lub przeciwskazania do stosowania przez kobiety w ciąży.
Zioła na ból gardła – z czego warto przygotować napar?
Wiele ziół ma prozdrowotne właściwości, które przydają się podczas przeziębienia. Można wybrać pojedynczy gatunek rośliny lub specjalnie przygotowaną mieszankę ziół, na przykład herbatę z korzenia prawoślazu, liści babki lancetowatej i kwiatu lipy. Przy doborze odpowiedniej herbaty na ból gardła i przeziębienie warto kierować się konkretnymi właściwościami. Przykładowo korzeń prawoślazu łagodzi ból gardła, kaszel oraz chrypkę. Przygotowuje się go w inny sposób niż większość naparów – rozdrobniony korzeń należy namoczyć w szklance letniej wody przez około 30 minut, a następnie odcedzić i wypić płyn. Skuteczny w łagodzeniu zmian zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła jest także nagietek. W jego przypadku saszetkę zalewa się wrzątkiem i parzy przez 10-15 minut. Herbatkę najlepiej wypić jeszcze wtedy, kiedy jest ciepła. Nieco inne zastosowanie w leczeniu bólu gardła ma napar z rumianku. W przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych rumianek należy stosować przede wszystkim do płukania jamy ustnej i gardła. Wówczas wykazuje on najlepsze działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Okres jesienno-zimowym to w szczególności czas wzmożonych zachorowań. W tym czasie dochodzi do wielu infekcji o podłożu wirusowym. W szczególności dotyczy to dróg oddechowych. Aby uniknąć przyjmowania dużej ilości suplementów diety oraz leków należy rozpocząć leczenie od ziół i herbatek ziołowych dostępnych w aptece internetowej. W pierwszym stadium choroby nie należy „truć” organizmu lekami, w walce z infekcją nie raz wystarczą zioła oraz herbatki.