Podstawowe informacje na temat cukrzycy
Cukrzyca to zdradliwa choroba, która atakuje powoli i początkowo bardzo często bywa niezauważona. Tymczasem jej konsekwencje dla organizmu często okazują się bardzo poważne. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też tak ważna jest regularna samokontrola. Badanie poziomu cukru we krwi pozwala na ustalenie pory maksymalnych zmian stężenia glukozy we krwi oraz czasu działania zastosowanych preparatów insuliny. Badanie testami paskowymi na cukrzycę pozwala również na dobranie odpowiedniej dawki oraz rodzaju preparatu insulinowego. Dzięki temu pacjent mimo choroby może niemal normalnie funkcjonować.
Testy paskowe – czy potrzebujemy na nie recepty?
W większości przypadków testy paskowe umożliwiające określenie poziomu cukru we krwi możemy z łatwością kupić bez żadnej recepty. Mimo to warto wspomnieć o tym, że recepta często okazuje się bardzo dużym ułatwieniem i sporą oszczędnością dla osób systematycznie monitorujących poziom glukozy i przyjmujących insulinę. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku cukrzycy typu 1 oraz 2 chorzy mogą liczyć na refundację. W efekcie badania paskowe nie należą do kosztownych wydatków i nawet wtedy, gdy korzystamy z nich regularnie, nie odczujemy zbytnio ceny zakupu - jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które muszą wstrzykiwać insulinę ponad trzy razy dziennie i w związku z tym zużywają dużo pasków. Z tego też powodu decydując się na test paskowy glukozy, warto wcześniej skonsultować się z diabetologiem i poprosić o wystawienie stosownej recepty, co znacznie obniży koszty wykonywania domowych badań cukru.
Badania paskowe krwi – o czym warto pamiętać przed ich wykonaniem?
Tak jak w przypadku wszystkich innych testów kluczowe znaczenie dla ich miarodajności ma dokładne stosowanie się do instrukcji umieszczonych na opakowaniu przez producenta. Mimo że badanie paskowe cukru we krwi nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań i możemy z łatwością wykonać je samodzielnie w domu, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że wyniki okażą się wiarygodne.
Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że paski są jednorazowe – jeśli postanowimy użyć ich nawet wtedy, kiedy na pasku będzie delikatny ślad krwi, która przypadkiem się tam znalazła, wyniki testu paskowego na cukrzycę nie będą wiarygodne. W takim przypadku najlepiej po prostu go wyrzucić i wyjąć z opakowania nowy. Ponadto dobrym pomysłem będzie również zrezygnowanie z korzystania z pasków, które wyglądają na uszkodzone, aby mieć pewność, że rezultat będzie miarodajny.
Wbrew pozorom badanie paskowe na insulinę przy pomocy domowego testu opiera się na zaawansowanej technologii, która w wyniku nawet niewielkiego uszkodzenia może okazać się dla nas zawodna. Jeśli więc chorujesz na cukrzycę i zależy Ci na uzyskaniu wiarygodnych wyników poziomu cukru we krwi, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji i za każdym razem zwracać szczególną uwagę na stan pasków, których używasz.
Test paskowy glukozy – dlaczego zawsze warto mieć zapas pasków w domu?
Osoby zmagające się z cukrzycą i przyjmujące insulinę, niekiedy popełniają błąd, zwlekając z zakupem nowych pasków do testów służących do oznaczania poziomu cukru do momentu, aż nie skończą się te, z których obecnie korzystają. W efekcie łatwo może dojść do niebezpiecznej sytuacji, jeśli zapomnimy o dokupieniu nowego opakowania lub nie będziemy mieli czasu, aby udać się do apteki, a cukier trzeba będzie zbadać natychmiast. Dlatego też, jeśli chorujesz na cukrzycę, bardzo dobrym pomysłem będzie kupowanie testów paskowych na zapas. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ich datę ważności i nie stosować pasków, które okażą się przeterminowane, ponieważ w takiej sytuacji badanie na insulinę nie będzie wiarygodne.