Elastyczne opaski uciskowe – rodzaje i zastosowanie
Urazy, skręcenia i uszkodzenia w obrębie układu kostno-stawowego wbrew powszechnie panującemu przekonaniu przytrafiają się nie tylko sportowcom. Zazwyczaj powstają na skutek zadziałania siły zewnętrznej, która doprowadza do przerwania naczyń krwionośnych, powstawania wylewu podskórnego lub złamania kości. W leczeniu stłuczeń i zwichnięć najczęściej stosuje się elastyczne opaski uciskowe, które są odpowiednie do zakładania na kostki, kolana oraz różne inne części ciała. W zależności od stopnia ucisku mogą służyć do podtrzymywania opatrunków lub pełnić funkcję bandaży usztywniających (np. przy zaawansowanych schorzeniach żylnych).
Do produktów mających za zadanie chronić stawy podczas wysiłku lub stabilizować je po przebytej kontuzji należą też ściągacze na nadgarstki i kostki oraz stabilizatory na łokcie. Ich stosowanie może pomóc w zmniejszeniu bólu wywołanego przeciążeniem oraz we właściwym ustawieniu struktur mięśniowo-szkieletowych. Z tego względu często są one używane przez osoby trenujące trójbój olimpijski, podnoszące ciężary oraz przez sportowców regularnie wykonujących treningi funkcjonalne. Wskazaniem do korzystania ze ściągaczy i stabilizatorów uciskowych na kostki, kolana czy nadgarstki mogą być też przewlekłe zmiany reumatyczne oraz zwyrodnieniowe, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności.
Kiedy pojawi się ból, dyskomfort lub kontuzja, wiele osób sięga po taki artykuł, jak opaska uciskowa na kolano, kostkę lub nadgarstek. Tego rodzaju przybory w zamyśle producentów są przeznaczone do miejscowego leczenia wielu różnych schorzeń, urazów i zmian zwyrodnieniowych powodujących dolegliwości bólowe, poranną sztywność oraz ograniczenie ruchomości stawów. Są też chętnie wybierane przez osoby, które zmagają się z przewlekłym bólem w obrębie nadgarstka spowodowanym przez wielogodzinną pracę i korzystanie z myszki oraz klawiatury. Często używa się ich w celu ustabilizowania stawów, złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, usprawnienia przepływu limfy oraz pobudzenia naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu.
Kiedy stosować opaski uciskowe?
Staw obrotowy łokcia oraz promieniowo-nadgarstkowy są szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy i dolegliwości. Wszelkie kontuzje, a także często występujące objawy, jak kolano biegacza, zespół cieśni nadgarstka czy tzw. łokieć tenisisty, utrudniają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Tego typu przypadłości mogą pojawić się zarówno w związku z intensywnym wysiłkiem, jak i z pracą fizyczną. Towarzyszącym im bólowi można w bardzo prosty sposób zaradzić. Uciskowa opaska elastyczna lub ściągacz może pomóc w ustabilizowaniu kontuzjowanego miejsca, złagodzeniu dolegliwości bólowych oraz w powstrzymaniu dalszego pogłębiania się urazu, jednocześnie pozwalając na pewien zakres ruchu.
Opaska uciskowa, choć należy do najprostszych i najtańszych ortez, może okazać się niezwykle przydatnym rozwiązaniem również przy zwichnięciu stawu, artretyzmie oraz wspomnianym wyżej zespole cieśni nadgarstka. Powszechnie stosuje się ją także w przypadku zapalenia ścięgien oraz wszelkich zmian pochodzenia reumatycznego. Elastyczne opaski i ściągacze sprawdzają się także na nadwyrężone kostki, kolana oraz przy problemach z łokciami, kiedy chcemy je odciążyć, zachowując przy tym możliwość zginania stawu. Regularnie stosowane mogą stanowić wsparcie przy stopniowym powrocie do aktywności fizycznej.
Opaska uciskowa na rękę lub nogę – jaką wybrać?
Kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, dyskomfort lub kontuzja, przedmiotem, na którego użycie decyduje się wiele osób, jest opaska uciskowa na kostkę, nadgarstek lub kolano. Po tego rodzaju produkty sięgają zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i sportowcy, którzy są szczególnie narażeni na zwichnięcia, skręcenia czy też nadwyrężenia struktur stawowych.
Elastyczny materiał może pozwolić na szybki powrót do treningu lub innych czynności, jednak należy pamiętać, że to jedynie doraźne rozwiązanie, a nie forma leczenia. Przed zakupem ortezy lub ściągacza zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą. Jeżeli jednak uraz nie jest bardzo poważny, a odciążenie ręki lub nogi może przynieść wyraźną ulgę, wystarczy najprostsza uciskowa opaska elastyczna na nadgarstki, kostki lub kolana z apteki.
Podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania usztywniającego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim obwód kończyny, a także materiał, z którego wykonano dany produkt. Dobrze jest wybierać opaski uciskowe wyprodukowane z oddychającego materiału, który dzięki temu, że przepuszcza powietrze, może zapewnić większy komfort użytkowania. W aptekach dostępne są także wyroby wzbogacone włóknami z naturalnymi jonami srebra.
Alternatywą dla elastycznych ortez uciskowych są ściągacze usztywniające na kostki i kolana, dające większą stabilność, ale uniemożliwiające wykonywanie jakikolwiek ruchów kończyną. Do specjalnej kategorii są zaliczane dziecięce ortezy stabilizujące na nadgarstek, posiadające odpowiednie atesty.