Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – mechanizm działania
W zwalczaniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe z paracetamolem oraz ibuprofenem, które są dostępne bez recepty. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu różnych form enzymu cyklooksygenazy. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za wytwarzanie związków chemicznych powstających na skutek pobudzenia nerwowego. Prostaglandyny biorą udział w wielu różnorodnych procesach biochemicznych. Odpowiadają między innymi za wywoływanie stanu zapalnego oraz zwiększanie przepuszczalności naczyń krwionośnych.
Preparaty z grupy NLPZ, takie jak tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, są wskazane w schorzeniach objawiających się bólem oraz niekiedy w stanach gorączkowych. Skutkiem ubocznym ich przyjmowania mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego należy stosować je krótkotrwale i z ostrożnością. Zażywanie ich w nadmiarze może wywierać szkodliwy wpływ na wątrobę, nerki, a nawet przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej. Jednym z niebezpieczniejszych powikłań jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty na różne dolegliwości
W serwisie internetowym Świat Leku można znaleźć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny bez recepty dopasowany do bólów właściwie każdego rodzaju. W wypadku bólu gardła, głowy, zatok, mięśni, stawów, zębów czy nerwobólów najlepiej sięgnąć po produkty z paracetamolem. Mogą one przynieść ulgę w gorączce, w czasie przeziębienia, w stanach zapalnych czy obrzękach. W aptece dostępne są też środki na bóle menstruacyjne, które często działają również rozkurczowo.
Do grupy specyfików NLPZ należą również preparaty z ibuprofenem. Lek przeciwzapalny z tą substancją czynną może być stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, napadu dny moczanowej, gorączki reumatycznej, zapalenia stawów kręgosłupa. Ponadto lekarz może go przepisać w celu zminimalizowania bólu towarzyszącego zmianom urazowym, przeciążeniowym, zespołom korzeniowym, po zabiegach chirurgicznych, nerwobólach.
Czopki przeciwzapalne bez recepty dla dzieci i dorosłych
Preparaty w formie czopków bez recepty najczęściej podaje się dzieciom. Maluchom zazwyczaj trudno zaaplikować lek w innej formie. Syrop czy tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne z paracetamolem lub ibuprofenem mogą zostać wyplute. Wybierając czopki, rodzice mają pewność, że cała dawka lecznicza zostanie przyjęta w całości. Korzystają z nich też dorośli cierpiący na choroby przewodu pokarmowego lub pacjenci mający trudności z przełykaniem. Ponadto warto zwrócić uwagę na plastry chłodzące na ból głowy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.