Jak działa lek na zgagę?
Podstawowe zadanie, jakie mają preparaty doustne, w tym tabletki na zgagę bez recepty, polega na obniżeniu produkcji kwasu solnego w żołądku. Środki zobojętniają nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. W zależności od rodzaju konkretne leki mają działanie osłaniające i ściągające błonę śluzową żołądka oraz dwunastnicy. Pomagają się uporać z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Stosowanie medykamentów na zgagę minimalizuje skurcze żołądka oraz jelit, niweluje uczucie pełności czy wzdęcia.
Należące do asortymentu leki na zgagę można podzielić pod względem kształtu. Producenci oferują je w postaci m.in. pigułek, płynów doustnych, proszku w saszetkach, kapsułek albo tabletek dojelitowych. Istnieją również preparaty w formie tabletek do ssania, rozgryzania oraz żucia. Odpowiednio dobrany lek na zgagę sprawdza się jako środek przeciwzapalny, przeciwutleniający oraz przeciwbakteryjny. Działa wiatropędnie, dodatkowo blokuje wydzielanie soku żołądkowego przez komórki okładzinowe żołądka.
Leki wspomagają organizm osoby dotkniętej problemem zgagi, ale warto pamiętać, aby nie lekceważyć tego symptomu – szczególnie gdy nieprzyjemne pieczenie pojawia się coraz częściej. Jeśli objawy nie ustępują, produkty dostępne bez recepty mogą nie wystarczyć. W takim przypadku kolejnym krokiem powinna być rejestracja terminu wizyty u specjalisty gastrologa.