Kiedy można stosować krople do oczu?
Środek, jakim są krople do oczu, stosowany jest w przypadku różnych dolegliwości. Zalicza się do nich między innymi:
-
alergie podrażniające gałki oczne,
-
infekcje i stany zapalne wymagające konsultacji z lekarzem,
-
pielęgnację po różnych zabiegach medycznych,
-
podrażnienia w wyniku kontaktu z kurzem i innymi substancjami,
-
nadmierne wysychanie spojówki i rogówki, które pojawia się w przypadku niedostatecznej produkcji filmu łzowego lub przez jego zbyt duże parowanie.
Ten ostatni problem bywa powiązany z wiekiem, ponieważ po czterdziestym roku życia organizm naturalnie wytwarza mniej łez. Stać mogą za tym też zmiany hormonalne, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu lub jego zanieczyszczenie, klimatyzacja, promieniowanie UV lub spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranami emitującymi niebieskie światło.
Podczas wybierania właściwego artykułu konieczne jest sprawdzenie tego, do czego jest on przeznaczony. Produkty z heparyną stosowane są bowiem do nawilżania gałki ocznej. Odmienne substancje będą za to używane między innymi do łagodzenia pieczenia czy bólu oraz innych dolegliwości związanych na przykład z objawami alergii, noszeniem szkieł kontaktowych czy przemęczeniem wzroku.
W jaki sposób stosować krople do oczu?
W przypadku kropli do oczu konieczna jest ich prawidłowa aplikacja. Podczas zażywania środków w stałej formie, takich jak na przykład kapsułki z luteiną, wystarczy przestrzegać dawkowania. Zakraplanie wiąże się jednak z koniecznością przygotowania się do niego, między innymi przez umycie rąk ciepłą wodą z mydłem. Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa i trzymaniu się określonych zasad. Następnie należy usiąść w wygodnej pozycji, w której możliwe będzie odchylenie głowy do tyłu. Potem odciąga się opuszkami palców dolną powiekę i wpuszcza do oka kilku kropel preparatu. W przypadku uczucia pieczenia i zmęczenia lek aplikuje się na worek spojówkowy.
W niektórych sytuacjach oprócz kropli do oczu wykorzystuje się także kompresy. Do ich przygotowania należy wziąć szklankę czystej wody i umieścić w niej saszetkę, którą moczy się tak następnie przez kilka minut. Potem tak przygotowanym preparatem powinno się zwilżyć jałowe gaziki i umieścić je na powiekach. W ulotce sprecyzowane jest, czy opakowanie z lekiem przyrządza się ze stopniowo podgrzewaną zimną wodą lub od razu z wrzątkiem. Za każdym razem konieczne jest wykonanie nowego naparu.
Krople do zmęczonych oczu z receptą lub bez
Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór kropli do oczu bez recepty. Bywają one aplikowane na przykład przy łagodnym zapaleniu spojówek lub są środkiem pomocniczym w razie wystąpienia różnych dolegliwości. Nie każdy problem wymaga bowiem natychmiastowej wizyty w gabinecie okulisty, jednak w momencie pojawienia się zaostrzających się lub uporczywych objawów natychmiast należy udać się do specjalisty.
Preparaty bez recepty mają przede wszystkim nawilżyć gałkę oczną czy też zmniejszyć obrzęk. W ich skład wchodzą między innymi kwas hialuronowy, glicerol, aloes, hypromeloza, mannitol czy dekspantenol. Składniki te wykazują działanie higroskopijne, regeneracyjne czy też minimalizujące opuchnięcie. Za to krople do oczu z antybiotykiem są możliwe do zakupienia tylko na receptę, na przykład w przypadku ostrego, wirusowego, bakteryjnego czy alergicznego zapalenia rogówki lub woreczka łzowego bądź innych chorób.