Utrata apetytu, problemy z trawieniem – co najczęściej je wywołuje?
Zaburzenia związane z trawieniem stanowią dość powszechną dolegliwość występującą u osób w różnym wieku. Do ich rozwoju może prowadzić wiele różnych czynników takich jak intensywne tempo życia, niedobory witamin, przewlekły stres, zażywanie niektórych leków, a także obecność pasożytów w organizmie. Jeśli niestrawność, wzdęcia czy utrata apetytu są zjawiskiem długotrwałym, wówczas mogą być sygnałem poważnego schorzenia: cukrzycy, zaburzeń gospodarki hormonalnej, choroby nowotworowej. Objawów tych nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli towarzyszy im nagły spadek masy ciała.
Przekształcanie składników odżywczych zawartych w pożywieniu jest niezwykle ważnym procesem. Nie zawsze przebiega on prawidłowo. W takim przypadku często stosuje się leki na trawienie, które są dostępne w postaci tabletek, kapsułek, kropel oraz syropów. Symptomy, które powinny szczególnie zaniepokoić, to bóle w nadbrzuszu, zaparcia, biegunka, zgaga. Normalną reakcją organizmu nie jest też nadmierne odbijanie, zbyt duża ilość wydzielanych gazów oraz uczucie pieczenia w żołądku. Wszystkie te dolegliwości mogą świadczyć o niepoprawnej pracy układu pokarmowego.
Leki na trawienie – jakie są wskazania do ich stosowania?
Problemy w obrębie żołądka, wątroby czy jelit mogą przytrafić się w każdym wieku. Zmagają się z nimi niemowlęta, dzieci, osoby starsze. By uregulować funkcjonowanie układu pokarmowego, zwykle zaleca się przyjmowanie leków na trawienie. Mogą mieć one formę tabletek do ssania, kapsułek, płynów, syropów. W ich składzie najczęściej znajdują się naturalne substancje pochodzenia roślinnego. Oprócz tego, w przypadku niestrawności, wzdęć i zaparć, można wypróbować zioła do picia w postaci naparu.
Kłopoty z układem pokarmowym objawiają się na wiele różnych sposobów. Po leki na trawienie sięgają głównie osoby z dolegliwościami bólowymi w nadbrzuszu, utratą apetytu, uczuciem pełności i ciężkości na żołądku. Wskazaniem do ich przyjmowania mogą być także zaburzenia wchłaniania białek i tłuszczów oraz niedostateczne wydzielanie żółci przez wątrobę. Jeśli nieprzyjemne symptomy utrzymują się przez długi czas i nie są spowodowane złym odżywianiem, nie wolno ich bagatelizować. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie na problemy gastryczne.
Leki oraz preparaty na trawienie, niestrawność i nadmiar gazów
W przypadku nieprawidłowej pracy układu pokarmowego doraźną pomoc mogą stanowić ogólnodostępne leki na trawienie. Wybór preparatu powinien być uzależniony od objawów towarzyszących oraz od stopnia ich nasilenia. Osoby, które z różnych przyczyn mają trudności z połykaniem tabletek, mogą sięgnąć po neutralny środek w postaci kropel lub proszku do sporządzania roztworu doustnego. Wiele tego typu produktów może być stosowana także u dzieci powyżej dwunastego roku życia.
Poza lekami do usprawnienia trawienia mogą być wykorzystywane suplementy diety. W ich składzie znajdują się głównie naturalne wyciągi roślinne pozyskane z mięty pieprzowej, kopru włoskiego, ziela karczocha, ostryżu długiego. Wskazaniem do ich przyjmowania mogą być stany zapalne żołądka i jelit, przyspieszenie regeneracji komórek wątrobowych, a także utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej. W przypadku przedłużających się dolegliwości gastrycznych nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad, zleci badania i w razie potrzeby przepisze specjalistyczne leki na trawienie na receptę.