Biegunka – czym jest i jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Zwiększona częstotliwość oddawania stolca (powyżej trzech razy na dobę) może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Przyczyną takiego stanu najczęściej są infekcje wirusowe. W takiej sytuacji można zastosować najszybszy lek na biegunkę z apteki w postaci tabletek, kropel lub saszetek. Zawarte w nich składniki mogą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i ułatwić proces trawienia.
Oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji może być także skutkiem nadużywania alkoholu, zbyt częstego spożywania produktów z kofeiną oraz stosowania niektórych środków farmakologicznych. Ponadto dolegliwość ta często pojawia się w przebiegu schorzeń takich jak zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit oraz nowotwór okrężnicy. Biegunce mogą towarzyszyć inne objawy. Do tych najczęściej występujących należą: ból brzucha, nudności i ogólne osłabienie.
Postępowanie w biegunkach – najważniejsze informacje
W celu zmniejszenia liczby wypróżnień i uregulowania pracy jelit zwykle stosuje się preparaty przeciwbiegunkowe w postaci tabletek, kapsułek, saszetek oraz kropel doustnych. Najszybszy lek na biegunkę może zawierać w składzie m.in. loperamid. Ten organiczny związek chemiczny może pomóc w zmniejszeniu uwalniania prostaglandyn oraz w zwiększeniu wchłaniania wody. W składzie środków mających za zadanie poprawienie konsystencji stolca często znajdują się też substancje adsorpcyjne, które wiążą w przewodzie pokarmowym bakterie, toksyny, gazy.
Poza stosowaniem najszybszych leków przeciwbiegunkowych należy zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie. W składzie płynów podawanych pacjentowi powinny znajdować się elektrolity, które mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom powstałym na skutek odwodnienia. Są one dostępne w postaci tabletek musujących, saszetek oraz gotowych płynów do picia.
Leki na biegunkę – tabletki, krople, saszetki
Nowoczesne najszybsze leki przeciwbiegunkowe mogą działać błyskawicznie, choć są delikatne. Osoby poszukujące pomocy farmakologicznej mogą wybrać np. tabletki na biegunkę z kompleksem żelatyny oraz kwasu taninowego, substancji tworzących żelową powłokę w przewodzie pokarmowym. Zbudowana tym sposobem osłonka chroni jelito przed podrażnieniami, a także zmniejsza liczbę wypróżnień. Innym rozwiązaniem są leki na biegunkę bez recepty mające formę proszku w saszetkach. Łatwo przygotować z nich zawiesinę doustną. Większość środków tego rodzaju można podawać nawet małym dzieciom. Tego typu preparaty mogą pomóc w uzupełnieniu składników mineralnych oraz płynów utraconych w wyniku kłopotów jelitowych.
Zwolennicy domowych sposobów radzenia sobie z rozwolnieniem mogą samodzielnie przygotować najszybszy lek na biegunkę. Istnieje wiele opcji, np. picie kakao rozpuszczonego w wodzie, odwaru z owocu borówki czernicy albo herbaty z rumianku. Do popularnych metod należy przyjmowanie węgla (jest on dostępny także w postaci tabletki), spożywanie czekolady, świeżych lub suszonych jagód. Prócz tego niektórzy posiłkują się korzeniem lukrecji bądź piołunem.
Incydentalne rozwolnienie nie powinno budzić niepokoju. W takich sytuacjach wystarczy sięgnąć po lek na biegunkę z apteki – tabletki, saszetki lub krople. Z kolei trwające dłużej może doprowadzić do odwodnienia, utraty masy ciała, oraz wycieńczenia organizmu. Taki stan wymaga jak najszybszego spotkania ze specjalistą.