Co trzeba wiedzieć, decydując się na tabletki wspomagające pamięć i koncentrację?
Zanim rozpocznie się przyjmowanie dowolnego preparatu prozdrowotnego, należy zapoznać się z jego ulotką wskazującą, w jaki sposób należy poprawnie go stosować. Nie inaczej jest w przypadku leków na pamięć. Przekroczenie zalecanej dawki nie sprawi, że zyska się większą zdolność do koncentracji – może jedynie przynieść z sobą wiele przykrych konsekwencji. Warto wspomnieć, że preparaty mogą powodować szereg takich skutków ubocznych, jak otępienie, senność czy nawracające bóle głowy. W przypadku pojawienia się podobnych objawów po rozpoczęciu stosowania leków na pamięć należy skonsultować się z lekarzem.
Zadbaj o siebie!
Stosowanie preparatów wspomagających proces zapamiętywania i koncentrację nie powinien być substytutem aktywnego i biernego wypoczynek oraz pamiętania o higienie snu. Problemy ze skupieniem się często okazują się wynikiem zmęczenia lub dużego stresu. Do zaostrzenia wspomnianych dolegliwości prowadzi również brak możliwości wyspania się, który sprawia także, że organizm nie jest w stanie wystarczająco się zregenerować. Przed zastosowaniem leków na pamięć warto zapoznać się z dołączoną do nich ulotką.
Dobra pamięć i koncentracja? Naturalnie!
Suplementy diety, które mogą wspierać procesy zapamiętywania i pomagać się skupić, występują np. w formie tabletki, kapsułek, pastylek do ssania, płynów lub kropli. Leki na pamięć i koncentrację mają formułę opartą na substancjach aktywnych, które mogą korzystnie wpłynąć na pracę mózgu. Najczęściej stosowane składniki preparatów z tej kategorii były wykorzystywane w celu uśmierzenia przykrych objawów m.in. w starożytności. Wśród nich można znaleźć m.in. miłorząb japoński (ginkgo biloba), żeń-szeń, guarana, lecytyna oraz kofeina. Rośliny te mogą wykazywać właściwości pobudzające, usuwające zmęczenie fizyczne i emocjonalne, mobilizujące do działania, ułatwiające uczenie się, poprawiające krążenie mózgowe, wzmagające czujność oraz wspomagające naturalną zdolność do zapamiętywania.
Kto może dostać leki na pamięć?
Osoby w każdym wieku mogą sięgać po leki wspomagające prawidłową pracę mózgu, choć warto pamiętać, by najpierw skonsultować się z lekarzem i przeczytać dołączoną ulotkę. Możliwość skupienia się na wykonywanej pracy jest bardzo ważna zwłaszcza dla osób uczących się i aktywnych zawodowo, które codziennie stają przed szeregiem trudnych zadań do wykonania. Ich realizacja jest dużo łatwiejsza bez problemów, takich jak zaniki pamięci i częsta utrata koncentracji. Każda osoba zmagająca się z tego typu objawami wie, jak bardzo utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie, często wywołując stres i frustrację.
Warto pamiętać, że preparaty medycznie i leki nie są jedynym rozwiązaniem. Często są one bowiem przejawem przemęczenia lub pochodną innych chorób. Bardzo ważne dla zachowania odpowiedniej kondycji umysłu są aktywność fizyczna i zdrowa dieta, ale także profilaktyka. Dlatego należy dokładnie kontrolować swoje zdrowie regularnie.