Pielęgnacja ran i skaleczeń – na co zwrócić uwagę?
Nawet niewielkie uszkodzenie naskórka przechodzi przez wieloetapowy proces gojenia. By regeneracja komórek przebiegła właściwie, ważna jest prawidłowa pielęgnacja skaleczenia. Zadrapana skóra często powoduje ból, pieczenie i stanowi otwartą furtkę dla chorobotwórczych mikroorganizmów. By uniknąć powikłań, należy regularnie stosować środek antyseptyczny lub odkażający. Płyn do dezynfekcji i odkażania ran może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, złagodzeniu obrzęku oraz w wytworzeniu optymalnych warunków do bliznowacenia.
By wspomóc odbudowę naskórka, należy też pamiętać o odpowiedniej higienie. Podstawową zasadą jest usunięcie lub zredukowanie obecności wszystkich niepożądanych elementów takich jak zanieczyszczenia, obumarłe tkanki itp. W tym celu najlepiej zastosować specjalistyczny preparat antyseptyczny w postaci sprayu lub płynu do dezynfekcji i odkażania ran. Ważnym etapem pielęgnacji jest też odpowiednio częsta zmiana opatrunku.
Środki antyseptyczne do odkażania skóry i błon śluzowych
Naruszenie ciągłości tkanki skórnej wiąże się z ryzykiem przedostania się do organizmu niebezpiecznych patogenów. By zmniejszyć ryzyko zakażenia, zaleca się stosowanie środków odkażających o szerokim spektrum działania przeciw bakteriom, wirusom, grzybom, pierwotniakom. W składzie preparatów antyseptycznych z apteki często można znaleźć takie substancje czynne jak oktenidyna, etakrydyna, bacytracyna.
Ponadto płyn do dezynfekcji i odkażania ran może zawierać jodowany powidon. Roztwory z tym związkiem wykazują właściwości bakteriobójcze na bakterie gram-dodatnie, gram-ujemne, drożdżaki, prątki oraz zarodniki. Do przemywania owrzodzeń, odleżyn oraz trudno gojących się skaleczeń można stosować preparaty na bazie podchlorynu i wody utlenionej. Substancje te mogą pomóc w pobudzeniu ziarninowania, ograniczeniu stanu zapalnego, a także w zwiększeniu przepuszczalności ścian komórkowych mikroorganizmów, doprowadzając do ich zniszczenia.
Jak bezpiecznie dezynfekować rany – praktyczne wskazówki
W przypadku skaleczeń istotny jest nie tylko czas ich wyleczenia, lecz również bezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka, należy jak najszybciej zastosować środek odkażający lub antyseptyczny. Pomocny może okazać się płyn do dezynfekcji ran, zawierający aktywne składniki biobójcze, wirusobójcze i antygrzybiczne. Obecność takich preparatów w domowej apteczce jest obowiązkowa. W szczególności, jeśli mieszkają w nim dzieci, które bardzo często zmagają się z otarciami, zadrapaniami, a także skaleczeniami.
Wówczas szybka interwencja osoby dorosłej jest konieczna w celu zapobiegnięcia dalszym powikłaniom, takim jak pogłębienie się rany, jej zabrudzenie i rozwój infekcji. Warto pamiętać, że niektóre skaleczenia mogą doprowadzić do martwicy tkanek. Dlatego należy mieć zawsze środki odkażające w domowej apteczce oraz w czasie rozmaitych podróży.
Preparaty antyseptyczne znajdują się w opakowaniach niewielkich rozmiarów, które można łatwo zapakować do torebki lub poręcznego bagażu. Ponadto koniecznie trzeba dokonywać regularnego przeglądu środków do dezynfekcji i do odkażania ran, aby sprawdzić ich termin przydatności do użycia. Przeterminowane płyny odkażające muszą bezzwłocznie zostać wymienione, ponieważ, gdy upłynie data ważności, zawarte w nich składniki ulegają rozkładowi, co może pogłębić dolegliwości w istniejącym skaleczeniu.
Przed odkażeniem chorobowo zmienionego miejsca, należy dokładnie je przemyć bieżącą wodą lub solą fizjologiczną. Następnie zostaje zaaplikowany płyn do dezynfekcji lub inny środek antyseptyczny bezpośrednio na ranę. W celu jego większej skuteczności trzeba chwilę odczekać, aż się wchłonie. Kolejnym krokiem jest nałożenie opatrunku. Preparaty odkażające należy stosować co kilka dni, w zależności od rodzaju oraz wielkości zranienia.