Infekcje dróg moczowych – najważniejsze przyczyny i objawy
Choroby układu moczowego stanowią problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że jest on szczególnie wrażliwy i podatny na zakażenia. Do powszechnie rozpoznawanych schorzeń należy m.in. zapalenie pęcherza, które często ma tendencję do nawracania. Wielokrotnie jest ono związane z przeziębieniem i infekcjami górnych dróg oddechowych. By wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie nerek, ważne jest przestrzeganie zasad codziennej higieny, a także dbanie o dietę dostarczającą organizmowi substancji wspierających jego pracę.
Najczęstszą przyczyną infekcji w obrębie moczowodów jest bakteria E. coli. Ponadto istnieją czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi zakażeń. Należą do nich m.in. cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych, picie niewystarczającej ilości płynów. W każdym z tych przypadków zaleca się stosowanie innego leku. Gdy rozwinie się stan zapalny nerek i pęcherza, poza trudnościami z oddawaniem moczu mogą pojawić się też takie objawy, jak: dreszcze, gorączka, ból pleców, nudności, wymioty.
Co zawierają leki na drogi moczowe?
Podstawowym zadaniem leków i suplementów wspierających prawidłową pracę układu moczowego jest łagodzenie nieprzyjemnych objawów oraz przeciwdziałanie namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Ich skład najczęściej opiera się na naturalnych wyciągach roślinnych pozyskanych z żurawiny, pokrzywy, rumianku, krwawnika, mniszka lekarskiego, bratka, borówki brusznicy, zielonej herbaty, korzenia pietruszki. Zawarte w nich związki wykazują właściwości moczopędne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne oraz rozkurczowe.
W przypadku problemów z nerkami czy moczowodami kluczowe są również środki przeciwbólowe. Zazwyczaj są to preparaty z paracetamolem oraz ibuprofenem. Leki na drogi moczowe wykazują bardziej skoncentrowane działanie. Ich zadaniem poza łagodzeniem przykrych doznań jest wspieranie prawidłowego procesu oddawania moczu i zmniejszanie przyczepności bakterii do nabłonka pęcherza, co przyspiesza ich wypłukiwanie z organizmu. Najczęściej mają postać tabletek, kapsułek, soków, żeli oraz wyciągów z popularnych ziół.
Leki na drogi moczowe bez recepty – tabletki, kapsułki, płyny
System oczyszczający krew z toksyn i produktów przemiany materii, jak każdy inny w ludzkim organizmie, wymaga troski i odpowiednich działań profilaktycznych. Preparaty i leki na drogi moczowe bez recepty są przeznaczone nie tylko dla pacjentów, które zmagają się z nawracającymi infekcjami czy problemem nietrzymania moczu. Po suplementy diety wykorzystujące skojarzone działanie ekstraktów roślinnych mogą też sięgnąć osoby aktywnie dbające o zdrowie, często korzystające z basenów oraz w trakcie kuracji antybiotykowej. Przy odpowiedniej terapii dokuczliwe objawy zakażenia ustępują szybko i bez powikłań. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż konieczne może okazać się stosowanie antybiotyków lub leków na układ moczowy na receptę.