Dobroczynne właściwości siemienia lnianego.
Siemię lniane to malutkie nasiona lnu, które wykazują wiele dobroczynnych właściwości. Oprócz tego, że działa doskonale na układ pokarmowy, obniża również poziom szkodliwego cholesterolu, a także m.in. chroni przed rakiem piersi. Produkty z lnu wykazują również doskonałe działanie na kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Warto zatem zapoznać się z właściwościami zdrowotnymi siemienia lnianego oraz jak prawidłowo używać tego jakże dobroczynny produkt.
Małe ziarna lnu zawierają mnóstwo składników odżywczych, które wykazują korzystny wpływ na organizm. Należą do nich witaminy, minerały, lipidy, białko, błonnik pokarmowy i fitoestrogeny.
Wśród witamin nie należy zapominać choćby o witaminie E (chroni przed stresem oksydacyjnym i odżywia komórki skóry od wewnątrz) i witaminach z grupy B (korzystnie oddziałują na układ nerwowy, łagodzą napięcia i poprawiają sprawność intelektualną). Sięgając po brązowe ziarenka, dostarczymy też organizmowi wielu składników mineralnych, takich jak, m.in. wapń, magnez czy cynk.
Siemię lniane to nic innego jak ziarna lnu, są bardzo małe, o brązowej barwie. Po połączeniu z wodą znacznie pęcznieją i wytwarzają się znaczne ilości śluzu. Siemię oraz jego dobroczynne właściwości znane są od wieków, uprawiane były już w starożytności.
Właściwości odżywcze
Jedna łyżka siemienia lnianego dostarcza 3 g błonnika, co stanowi 8-12 proc. zalecanej dziennie porcji włókna pokarmowego.
Siemię lniane posiada w swoim składzie błonnik, ligniany, oraz kwasy tłuszczowe omega – 3. Błonnik jest składnikiem, który wykazuje właściwości wiążące pokarm w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy czas.
Nasiona lnu zawierają w swoim składzie zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Również dzięki zawartości błonnika siemię lniane korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, doskonale działa na jelita, gdyż wspomaga perystaltykę jelit, a co za tym idzie reguluje cykl wypróżniania. Dzięki temu błonnik zapobiega zaparciom. Bardzo ważne jest jednak picie dużych ilości wody, ponieważ efekt może być zupełni odwrotny od zamierzonego.
Zawarte w siemieniu lnianym lignany odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie hormonów pułciowych u kobiet dlatego też produkt ten polecany jest szczególnie kobietą w okresie menopauzy, gdyż w tym czasie znacznie spada ilość hormonów w organizmie zwłaszcza estrogenów. Dodatkowo lignany wpływają pozytywnie na układ krążenia, redukują ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową czy też miażdżycę. Warto spożywać siemię lniane choćby dlatego, że w jego składzie jest najwięcej dostępnych lignanów. Żadna inna roślina nie posiada takiej ilości tegoż składnika jak właśnie siemię. Trzeba zauważyć, że dzięki tak dużej zawartości siemię lniane zmniejsza ryzyko zachorowań na raka piersi oraz jajników.
Ponadto siemię lniane jest bogatym źródłem kwasów omega – 3, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania całego organizmu. Niestety kwas ten nie zawsze jest dobrze przyswajalny przez organizm. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest on niezbędny do tego, aby organizm funkcjonował jak najlepiej. Tłuszcze te wspierają zdrowie układu krążenia, zmniejszają stany zapalne, redukują ryzyko miażdżycy oraz zakrzepów, wpływają pozytywnie na pracę mózgu i pamięć, a także chronią przed nowotworami. W 100g siemienia lnianego znajduje się około 22,5 g kwasu tłuszczowego ALA.
Inne właściwości:
Oprócz wszystkich powyższych właściwości siemię lniane wykazuje również inne właściwości przyjazne dla organizmu człowieka:
- poprawia kondycje włosów oraz skóry,
- wpływa na utratę wagi poprzez utrzymanie sytości,
- zmniejsza stany zapalne,
- zapobiega uderzeniom gorąca zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy.
Sposób użycia:
Siemię lniane można stosować zarówno w postaci całych ziarenek, jak i też zmielone. Warto zauważyć, że siemię lniane w postaci zmielonej jest lepiej przyswajalne przez organizm człowieka, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że siemię należy zmielić tuż przed przyrządzeniem. Jest to bardzo istotne, ponieważ tłuszcz zawarty w produkcie bardzo szybko się utlenia, a co za tym idzie produkt traci swoje dobroczynne właściwości.
Siemię można spożywać samo, zalewając je wodą i odczekując chwilę aż napęcznieje. Innym sposobem na przyjmowanie siemienia lnianego jest dodanie go do różnego rodzaju owsianek, koktajli, jogurtów czy też sałatek. Produkt doskonale sprawdza się jako dodatek do ciast, babeczek czy też pieczywa.
Dobroczynne właściwości lecznicze osiąga się poprzez spożywanie 10g siemienia lnianego każdego dnia. Jednak jak mówi stare dobre powiedzenie co za dużo to nie zdrowo. Nie należy przekraczać dziennej zalecanej dawki do spożycia, która wynosi 50g.
Siemię lniane można zakupić zarówno w sklepach zielarskich, jak i w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Apteka internetowa Świat Leku oferuję siemię lniane zarówno w ziarenkach, jak i mielone:
Semen Lini, nasiona lnu 250 g
Semen Lini, 200 g nasiona lnu
Semen Lini, 250 g nasiona lnu
Semen Lini Odtłuszczone, 200 g
Semen Lini Mielone, siemie lniane 100 g
Semen Lini Mielone 200G + 200G Gratis
Semen Lini Odtłuszczone Bioflax 440g (2x220g)