Choroby żołądka – skąd się biorą i jak się objawiają?
Schorzenia przewodu pokarmowego mogą być wywoływane przez różnorodne czynniki sprawcze. Do najczęstszych przyczyn chorób rozwijających się w obrębie
żołądka, dwunastnicy oraz dróg żółciowych zalicza się przewlekły stres, urazy, nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie niesteroidowych
leków przeciwzapalnych. Do rozwoju przykrych dolegliwości może też prowadzić niedobór składników odżywczych. Pacjenci zmagający się z anemią lub innymi przewlekłymi schorzeniami powinni szczególnie zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę.
W większości przypadków choroby układu trawiennego objawiają się uczuciem pełności w nadbrzuszu, utratą łaknienia, wzdęciami, wymiotami oraz zgagą. Szczególnie niepokojące są ostre bóle brzucha, które często wymagają interwencji chirurgicznej. Mogą one świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit, perforacji wrzodów. Jeśli dolegliwości narastają z godziny na godzinę, wskazana jest pilna konsultacja lekarska.
Leki na żołądek bez recepty – witaminy, minerały, probiotyki
Suplementy diety i leki na żołądek często odznaczają się wysoką zawartością witamin oraz minerałów takich jak tiamina, niacyna, chrom, jod, cynk, żelazo, potas, molibden. Preparaty w formie tabletek, kapsułek oraz płynnych roztworów do picia mogą też zawierać naturalne wyciągi roślinne. Do tych najczęściej stosowanych należą ekstrakty z mięty pieprzowej, ziela karczocha, owoców kopru włoskiego, kolendry siewnej, ostryżu długiego, dzikiej róży oraz mniszka lekarskiego.
W składzie leków na żołądek występują również probiotyki, wyselekcjonowane żywe kultury bakterii z rodziny Bifidobacterium oraz Lactobaillus. Ich przyjmowanie jest wskazane w szczególności osobom borykającym się z biegunką i zaparciami. Ponadto mogą być stosowane profilaktycznie podczas antybiotykoterapii w celu przywrócenia prawidłowej równowagi mikrobiologicznej układu pokarmowego.
Tabletki na ból żołądka, niestrawność i choroby dróg żółciowych
Pacjentom, którzy odczuwają brak apetytu i uczucie ucisku w nadbrzuszu, najczęściej zaleca się preparaty żółciotwórcze i zwiększające zawartość wody w żółci. W przypadku dolegliwości bólowych najlepiej sprawdzają się leki na żołądek o działaniu rozkurczającym (spazmolitycznym) na mięśnie gładkie. Wskazaniem do ich przyjmowania są stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, dróg żółciowych, układu moczowego oraz przewodu pokarmowego.
Oddzielną kategorię stanowią środki zaliczane do inhibitorów pompy protonowej. Są one przeznaczone do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu przełyku takich jak zgaga, cofanie się treści pokarmowej, kwaśne odbijanie. Stosując lek na żołądek, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. W sytuacji, kiedy dolegliwości nie ustąpią po dłuższym czasie lub się nasilą, niezbędna jest wizyta u specjalisty.