Decydując się na lek na zimne kończyny, warto pamiętać o tym, że terapia często wymaga czasu. W większości przypadków efekty można odczuć już po 2-4 tygodniach. Duże znaczenie ma wówczas regularność przyjmowanych leków. Ponadto terapię dobrze jest na bieżąco konsultować z lekarzem, który może zalecić dodatkowe masaże poprawiające krążenie krwi, czy witaminy, a także pomoże wybrać najlepsze lekarstwa. Oprócz tabletek czy maści znaczenie w leczeniu ma również odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia. Tego typu konsultacja pozwoli również zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem źle dobranych leków i suplementów.
Problemy z krążeniem – skąd się biorą i jak je rozpoznać?
Prawidłowo funkcjonujący układ sercowo-naczyniowy pozwala na sprawne zaopatrywanie w krew wszystkich narządów znajdujących się w ciele człowieka. Problemy z krążeniem stają się coraz powszechniejsze wśród osób w różnym wieku. Do ich występowania przyczyniają się zwłaszcza takie czynniki jak częste przemieszczanie się samolotem, siedzący tryb życia i ogólny niedobór aktywności fizycznej, palenie papierosów i przyjmowanie innych używek, na przykład picie alkoholu, czy niewłaściwie zbilansowana dieta, a także nadwaga czy otyłość. Niewykryte i nieleczone mogą rozwijać się latami, dając o sobie znać poprzez wrażenie zimnych dłoni i palców u nóg, sine nogi, obrzęki, mrowienie i drętwienie kończyn, postępujące osłabienie czy pogorszone trawienie.
Płeć oraz dziedziczna skłonność do chorób układu krążenia to czynniki, na które nie mamy większego wpływu. Jednak w rozwoju tych schorzeń istotną rolę odgrywają też niewłaściwe nawyki. Regularnie powtarzane mogą przyczyniać się do zaburzeń metabolicznych i fizjologicznych objawiających się zimnymi dłońmi oraz palcami u nóg, sinymi stopami oraz pękającymi naczynkami krwionośnymi. W łagodzeniu tych dolegliwości najczęściej stosuje się leki w postaci tabletek doustnych oraz maści i kremów przeznaczonych do miejscowego stosowania bezpośrednio na skórę. Warto pamiętać, żeby nie bagatelizować objawów zaburzeń krążenia i bezzwłocznie udać się do specjalisty w razie wystąpienia powtarzających się dolegliwości. Nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń i długotrwałych powikłań, które mogą mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka, a nawet długość jego życia. Oprócz leków warto zadbać również o swoją dietę, tryb życia i odpowiednią, dostosowaną do możliwości organizmu aktywność fizyczną.
Maści na zimne dłonie oraz stopy
W naszej aptece internetowej znajdziesz różne środki dostępne bez recepty, które mogą pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniami krążenia krwi we wczesnym stadium choroby. Rozgrzewająca maść na zimne dłonie, nogi lub stopy może przynieść pacjentowi bardzo szybką ulgę, a przy tym pomóc w pobudzeniu krążenia. Z tego też powodu regularne masaże są częstym zaleceniem w przypadku problemów dotyczących układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, dobrze dobrany lek na zimne kończyny może zawierać wiele ważnych dla organizmu substancji czynnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.
W składzie preparatów przeznaczonych do stosowania u osób zmagających się z problemami z krążeniem często można znaleźć wyciąg z kasztanowca, który zawiera związki mogące pomóc w uszczelnieniu naczyń krwionośnych. Jednym z nich jest escyna, która działa na opuchnięte miejsca skóry, zwiększa jej elastyczność oraz likwiduje uciążliwe obrzęki. Innym takim składnikiem jest heparyna sodowa, która może pomóc w szybszym wchłanianiu krwiaków śródskórnych oraz w zlikwidowaniu miejscowych procesów zapalnych.
Dostępne leki mogą pomóc nie tylko w złagodzeniu odczuwanego dyskomfortu, ale także w zapobieganiu nawrotom obrzęków, żylaków czy wrażeniom nieprzyjemnego odrętwienia. Tego typu preparaty równie dobrze sprawdzą się w przypadku wystąpienia bolesnych skurczy. To sprawia, że krem lub maść na zimne dłonie i stopy często okazuje się niezbędnym uzupełnieniem apteczki osób zmagających się z niewydolnością układu krążenia.
Pamiętaj, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku na zimne dłonie i palce u nóg czy preparatu skonsultować się z farmaceutą lub swoim lekarzem prowadzącym. Stosowanie produktów farmaceutycznych dostępnych bez recepty nie powinno również zastępować wizyty u lekarza rodzinnego lub specjalisty.