Do kogo skierowane są leki na rzucenie palenia?
Po dostępne bez recepty leki na rzucenie palenia sięgają przede wszystkim osoby uzależnione od tytoniu, które chcą zerwać ze swoim nałogiem, jednak z wielu powodów nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Potrzebują one wsparcia substancji, których zadaniem jest sprawienie, że negatywne konsekwencje odstawienia papierosów nie będą dla nich tak dotkliwe. Rekomendowanie jest robienie tego stopniowo, by organizm przyzwyczajał się do otrzymywania coraz mniejszych dawek nikotyny, aż do całkowitego jej braku.
Jak działają leki na rzucenie palenia?
Dostępne w ofercie leki na rzucenie palenia mają różne formy – są to tabletki, kapsułki, pastylki do ssania, plastry, gumy do żucia czy nawet wkładki do inhalacji. Dzięki temu można dobrać odpowiedni dla siebie produkt. Ich działanie polega przede wszystkim na stopniowym uwalnianiu nikotyny do organizmu. Ma to zaspokoić głód nikotynowy osoby uzależnionej bez konieczności sięgnięcia po papierosa. Powolne zmniejszanie dawki w wyrobie sprawia, że łatwiej można się przyzwyczaić do braku substancji.
Działanie leków na rzucenie palenia dzieli się zazwyczaj na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na przyjmowaniu środków w momencie odczuwania gwałtownej potrzeby zapalenia papierosa. Drugi polega na regularnym, codziennym stosowaniu pastylek czy gum w odpowiednich odstępach czasu. Dzięki temu dana osoba otrzymuje stałą dawkę nikotyny. Stosowanie w terapii coraz mniejszych jej porcji sprawia, że organizm odzwyczaja się od jej obecności, co daje szansę na wyleczenie się z nałogu tytoniowego.
Ziołowe leki na rzucenie palenia i inne wyroby
Wychodzenie z nałogu może mieć szereg nieprzyjemnych konsekwencji dla samopoczucia uzależnionego. Dlatego też osoby, które chcą to zrobić w bezpieczny sposób, sięgają między innymi po ziołowe leki na rzucenie palenia. Dostępne w asortymencie preparaty mają w swoim składzie takie składniki jak żywica nikotynowa, ksylitol czy olejek miętowy. Działają one inaczej niż tabletki z zawartością cytyzyny, która działa na autonomiczny układ nerwowy. Wykazano, że rzadziej powodują one takie skutki uboczne takie jak zły nastrój, nudności, problemy ze snem, ból głowy oraz wzrost ciśnienia.
Niektóre leki na rzucenie palenia zakładają dalsze sięganie po papierosy po rozpoczęciu terapii. Ich liczba ma być jednak zmniejszana każdego dnia, a tytoń zastępowany z czasem tabletkami z nikotyną. Należy produkty stosować według zaleceń i na przykład gumy żuć bardzo powoli przez trzydzieści minut.