Choroby skóry głowy, jej przesuszanie lub łojotok to niekomfortowe przypadłości, którym często towarzyszy łupież. Jego łagodne formy można zniwelować za pomocą kosmetyków drogeryjnych. Jednak takie działania powodują często, że łupież wraca, a poprawa stanu skóry głowy jest jedynie doraźna. Aby skutecznie zażegnać problemy z łupieżem, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, zawierające także substancje o charakterze leczniczym.
Co to jest łupież i jakie są jego rodzaje?
Łupież to najczęstsza choroba skóry głowy, której szczyt zachorowań przypada na okolice 20. roku życia i związany jest z obecnością grzyba z gatunku Malassezia. Przypadłość dotyczy wielu osób bez względu na wiek czy środowisko, w jakim przebywają. Szacuje się, że jest to aż 50% populacji.
Tym, co powoduje łupież najczęściej, jest nadmierna aktywności hormonów produkujących sebum. Można go podzielić na: łupież suchy pojawiający się na skórze suchej i wrażliwej oraz łupież tłusty występujący głównie u osób z tendencją do włosów przetłuszczających się. Obie formy są nieestetyczne i dokuczliwe, jednak można im zaradzić dzięki stosowaniu właściwych szamponów oraz emulsji i kremów dostępnych w ofercie.
Czy szampony przeciwłupieżowe działają?
Cykl odnowy komórkowej skóry głowy trwa około 28 dni. Jeżeli dzieje się to szybciej, martwy naskórek łuszcząc się, tworzy łupież w postaci niewielkich jego martwych fragmentów i łusek.
Regularne stosowanie szamponów przeciwłupieżowych zawierających takie substancje, jak ceniony ketokonazol, piroktonian olaminy, cynk, oraz wyciągi z roślin i ziół, powoduje szereg korzystnych następstw. Dochodzi do stopniowej modyfikacji składu sebum, przywrócenia równowagi mikrobiomu i właściwych funkcji naskórka.
Co jest dobre na łupież?
Łupież suchy i tłusty to nie jedyne formy, z którymi się zmagamy. Istnieje również łupież pstry, azbestowy, biały skóry gładkiej czy różowy Giberta. Aby zapobiec pojawieniu się tej przypadłości, warto stosować preparaty profilaktyczne wspomagające kondycję skóry i włosów, układ odpornościowy oraz zawierające cynk i witaminy z grupy B.
Jak zwalczyć łupież za pomocą kosmetyków?
Przede wszystkim stosować kosmetyki, które nie zatykają ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Ważne jest dokładne spłukiwanie szamponów i odżywek oraz nieprzegrzewanie skóry głowy suszarką. Warto ograniczyć też stosowanie lakierów i żeli. Taka profilaktyka połączona z właściwą suplementacją i szamponami przeciwłupieżowymi pozwoli cieszyć się zdrową skórą i włosami w dobrej kondycji na długo.
Szampony przeciwłupieżowe mają w swoim składzie substancje myjące i wzmacniające włosy oraz składniki aktywne, które przeciwdziałają powstawaniu łupieżu, oczyszczają włosy i skórę głowy bez naruszenia jej naturalnego płaszcza lipidowego.
Warto zastosować kosmetyk dobrany do indywidualnych potrzeb. Szampon dermatologiczny przeciw suchemu łupieżowi jest przeznaczony głównie dla osób, które mają przesuszoną skórę głowy. Z kolei szampony przeciw łupieżowi tłustemu polecane są osobom z włosami przetłuszczającymi.