Jak działają tabletki przeciwbólowe?
Za uśmierzanie bólu odpowiadają substancje czynne zawarte w lekach. Najczęściej stosowane to ibuprofen i paracetamol, a także kwas acetylosalicylowy.
Ibuprofen jest znany ze swojego działania przeciwbólowego, a także przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Dzięki temu środki zawierające tę substancję sprawdzą się w różnych sytuacjach: zwykłego bólu głowy, ale również w łagodzeniu objawów przeziębienia. Ibuprofen jest często wybierany w łagodzeniu bólu stawów o podłożu reumatoidalnym. Działa mniej więcej po 30 minutach od zażycia, przez kilka godzin.
Paracetamol również działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, dzięki czemu jest częstym wyborem w różnych sytuacjach. Nie ma jednak działania przeciwzapalnego. Paracetamol może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży oraz w czasie karmienia. Niektóre kapsułki przeciwbólowe z paracetamolem zawierają również kofeinę, która wzmacnia ich działanie, między innymi przez stymulację centralnego układu nerwowego. Paracetamol działa w ciągu kilkudziesięciu minut od przyjęcia, przez kilka godzin.
Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, a także przeciwzapalnie. Dodatkowo (przy dłuższym stosowaniu) ma również działanie przeciwzakrzepowe. Kwas acetylosalicylowy przynosi ulgę dość szybko (średnio to 15-30 minut), działa również przez kilka godzin.
Co ile i jak długo można brać tabletki przeciwbólowe?
Przed każdym zastosowaniem leku, np. przeciwbólowego należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce i nie przekraczać dziennej dawki leku, jak i częstotliwości ich podawania. W ulotce oprócz dawkowania znajdują się również ważne informacje na temat przeciwwskazań i działaniach niepożądanych. Dotyczy to wszystkich leków – również tych dostępnych bez recepty.
Na stronie swiatleku.pl dostępne są preparaty o uniwersalnym zastosowaniu, jak i ukierunkowane na konkretny problem, np. bóle reumatyczne, bóle głowy, które towarzyszą objawom grypy i przeziębienia czy bóle zatok.