Infekcje intymne – jakie są ich najczęstsze przyczyny?
Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną ich występowania są zakażenia narządów rodnych pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego lub pasożytniczego. Część kobiet doświadcza kłopotliwych objawów z powodu noszenia bielizny z tworzyw sztucznych, niewłaściwej higieny, dużej aktywności seksualnej oraz obniżonej odporności. Podatność na stany zapalne w obrębie pochwy i sromu zwiększają też zaburzenia hormonalne, które często są związane z wahaniem poziomu estrogenów w ciągu cyklu miesiączkowego.
Innym czynnikiem, który może powodować zapalenia dróg rodnych i wiązać się z koniecznością sięgnięcia po leki na infekcje intymne, jest ciąża. W organizmie ciężarnej dochodzi do szeregu zmian wpływających na zmianę fizjologicznego środowiska pochwy. Większe przekrwienie błony śluzowej i zmniejszenie kwasowości sprzyjają wnikaniu patogenów w głąb narządów płciowych. W tym ważnym okresie nie należy bagatelizować objawów infekcji intymnej. W razie potrzeby należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie za pomocą leków przepisanych przez specjalistę.
Jak objawiają się infekcje intymne i kiedy zgłosić się do lekarza?
Pacjentki zmagające się z zakażeniami sromu najczęściej uskarżają się na podrażnienie, uporczywy świąd oraz ból pojawiający się podczas współżycia i oddawania moczu. W przebiegu tych schorzeń bardzo często występują też upławy o mniej lub bardziej intensywnym zapachu, które mogą przyjmować białą lub żółtozieloną barwę. Ponadto część kobiet zgłasza bolesność warg sromowych, plamienia oraz parcie na pęcherz. W przypadku zaobserwowania chociażby jednego z powyższych objawów najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i dokonaniu oględzin zaplanuje właściwą terapię i dobierze odpowiedni rodzaj leków na infekcje intymne. W razie potrzeby zleci dalszą diagnostykę.
Leki na infekcje intymne bez recepty – żele, płyny, globulki
Chociaż z uporczywym swędzeniem, pieczeniem i podrażnieniem pochwy należy zgłosić się do lekarza, tymczasową pomoc w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów mogą stanowić leki na infekcje intymne dostępne bez recepty. Preparaty w postaci maści, kremów oraz płynów mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, u których pojawiły się objawy wskazujące na zakażenie narządów płciowych. Ich aplikację zaleca się także profilaktycznie w sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory narządów płciowych.
W składzie leków przeznaczonych do stosowania w przypadku infekcji intymnej można znaleźć m.in. kwas hialuronowy, propolis oraz kwas mlekowy. Wspomagająco podczas leczenia można też wykorzystać globulki dopochwowe zawierające hydrolizat kolagenu, witaminę E oraz ekstrakt ze skrzypu polnego. W przypadku zdiagnozowania kandydozy pochwy i sromu najczęściej zalecane są leki na infekcje intymne z takimi substancjami czynnymi jak klotrimazol, fentikonazol oraz polikrezulen.