Choroby układu krążenia – skąd się biorą i jakie dają objawy?
Schorzenia obejmujące mięsień sercowy i naczynia krwionośne mogą rozwijać się powoli i nie dawać wyraźnych objawów przez długi czas. Na osłabienie serca i całego układu krążeniowego ma wpływ wiele czynników. Poza dietą bogatą w tłuszcze trans istotny wpływ na ich powstawanie ma nadmierny stres, palenie papierosów oraz brak aktywności fizycznej. Na szczęście można im przeciwdziałać poprzez właściwą profilaktykę oraz przyjmowanie odpowiednich leków.
Kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego ma modyfikacja stylu życia oraz regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym takim jak morfologia, EKG, profil lipidowy oraz ocena stężenia glukozy we krwi. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów w postaci bólu w klatce piersiowej, duszności czy szybkiej męczliwości, lekarz może przepisać leki na serce na receptę. Ich regularne przyjmowanie może pomóc w kontroli ciśnienia krwi, obniżeniu poziomu cholesterolu oraz w przeciwdziałaniu powstawania zakrzepów.
Leki na serce do stosowania w profilaktyce chorób krążenia
Pierwsze sygnały wskazujące na problemy z układem krążeniowym to najczęściej: wysoka wartość ciśnienia tętniczego krwi, podwyższony poziom cukru, zadyszka, niska tolerancja wysiłku oraz zwiększenie stężenia cholesterolu. Do pogorszenia stanu zdrowia i upośledzenia pracy mięśnia sercowego może też prowadzić otyłość, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na dbanie o prawidłową masę ciała.
W celu poprawienia kondycji mięśnia sercowego i usprawnienia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie działań profilaktycznych. Ich istotnym elementem jest przyjmowanie suplementów i leków w postaci tabletek, kapsułek oraz płynów na serce. Ich stosowanie jest zalecane przede wszystkim osobom z grupy ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego W składzie preparatów na poprawę krążenia krwi znajduje się m.in. kwas acetylosalicylowy, który potencjalnie przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi i zmniejsza skłonność do zakrzepów.
Leki na serce bez recepty – tabletki, krople, płyny
By uchronić się przed problematycznym leczeniem, można sięgnąć po leki na serce w postaci tabletek, kapsułek, płynów lub kropel nasercowych. Wśród nich znajdują się preparaty przeznaczone dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, żylakami, złogami lipidowymi w tętnicach wieńcowych. Ich przyjmowanie jest szczególnie istotne w profilaktyce takich chorób jak miażdżyca, zawał.
Poza kwasem acetylosalicylowym w składzie leków bez recepty często znajdują się nienasycone kwasty tłuszczowe, fosfolipidy, astaksantyna, propafenon. Środki wspierające układ sercowo-naczyniowy nierzadko bazują też na skoncentrowanych wyciągach roślinnych. Zalicza się do nich m.in. dziką różę, głóg oraz rokitnik. Do produktów, które można stosować pomocniczo i zapobiegawczo w chorobach krążenia, należą też oleje. Osobom, które mają problemy z sercem, szczególnie zaleca się przyjmowanie oleju lnianego.