Nadmierne pocenie – najczęstsze przyczyny
U większości osób wzmożona praca gruczołów potowych umiejscowionych w skórze właściwej jest związana z niezdrowym trybem życia. Składają się na niego m.in. takie czynniki jak dieta obfitująca w potrawy wysokokaloryczne, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, spożywanie zbyt dużej ilości napojów z kofeiną. W takiej sytuacji zwykle wystarczy zastosować skuteczny preparat na nadmierne pocenie nóg, dłoni lub pach w postaci antyperspirantu bądź tabletek na potliwość.
Niekiedy zdarza się, że dolegliwość jest efektem ubocznym choroby. Najczęściej występuje ona przy takich schorzeniach jak zaburzenia tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, niewydolność serca. Wówczas żaden środek nie będzie wystarczająco skuteczny, by pomóc złagodzić tę przypadłość.
W jaki sposób można leczyć nadmierną potliwość?
W celu uregulowania pracy gruczołów potowych najczęściej wykorzystuje się antyperspiranty i dezodoranty. W ich składzie można znaleźć m.in. chlorek glinu. Preparaty na potliwość z tym związkiem mogą pomóc w skutecznym zmniejszeniu nieprzyjemnej woni ciała, zapewnieniu długotrwałej świeżości, a także w zminimalizowaniu podrażnień powodujących powstawanie ciemnych plam pod pachami.
Ponadto w leczeniu hiperhydrozy można stosować tabletki na nadmierne pocenie. Skuteczny środek na potliwość do przyjmowania doustnego może bazować na naturalnych wyciągach roślinnych pozyskanych z szałwii, pokrzywy, skrzypu polnego, melisy. Regularnie przyjmowany preparat na pocenie nóg, pach czy dłoni może wspomóc regulację wydzielania potu i zmniejszyć ilość płynów wydalanych przez skórę.
Środki na pocenie nóg – mechanizm działania
Do najczęściej wybieranych produktów związanych z nadmiernym wydzielaniem potu obok tabletek należą preparaty na potliwość nóg. Wynika to z faktu, że stopy są szczególnie narażone na powstawanie nieprzyjemnego zapachu. To z kolei czyni potliwość poważnym zaburzeniem estetycznym oraz społecznym, z którym zmaga się aż 1% dorosłej populacji. Może ona również prowadzić do rozwoju grzybów powodujących uszkodzenia skóry.
Wzmożone wydzielanie potu wiąże się z wysiłkiem, ilością przyjętych płynów, a także temperaturą. Gdy dodamy do niego skarpety oraz obuwie z nieprzewiewnych materiałów, łatwo o rozwój problemów zdrowotnych. Z tego względu skuteczny preparat na pocenie nóg w postaci dezodorantu czy tabletek doustnych może stanowić ważny środek profilaktyczny.
Preparat na potliwość nóg w sprayu
Popularny preparat na pocenie nóg to dezodorant lub antyperspirant. To wygodne w użyciu środki hamujące nadmierne wydzielanie potu, a przy tym działające antybakteryjnie. Dzięki temu chronią stopy przed bakteriami i grzybicą. To zasługa zawartych w nich składników takich jak chlorek glinu, który chwilowo blokuje wydzielanie potu z gruczołów potowych. Można stosować je bezpośrednio na skórę lub aplikować na obuwie.
Preparaty na pocenie nóg w zasypce lub talku
W aptece dostępne są nie tylko tabletki, ale także talki zabezpieczające stopy przed nadmiernym potem. Zasypki zawierają m.in. skuteczne substancje pochodzenia roślinnego, takie jak zioła, mirra czy olejek z drzewa herbacianego. Osoby z wrażliwą skórą mogą wybrać środek beztalkowy.
Alternatywa dla produktów w proszku to preparaty postaci aerozoli, a także pudrów w płynie. Co więcej, na co dzień można stosować żele pod prysznic oraz sól do stóp, które sprzyjają zachowaniu właściwej higieny. Skuteczny lek na nadmierne pocenie nóg, jak i całego ciała to również tabletki oraz blokery potu.
Wybierając środek na potliwość nóg, dłoni czy pach, trzeba pamiętać o jego regularnym stosowaniu oraz zapoznaniu się z uwagami producenta. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.