Czym jest zatrucie alkoholowe i jakie wywołuje objawy?
Skutki nadużycia alkoholu często są odczuwalne już kilka godzin po jego spożyciu. W zależności od przyjętej dawki mogą pojawić się takie dolegliwości jak ból głowy, nudności, wzmożone pragnienie, suchość w ustach, brak apetytu, drżenie rąk, podwyższone ciśnienie tętnicze. Do innych oznak nadmiernego spożycia etanolu należą opuchnięte oczy, ziemista i blada cera, podrażnienie układu pokarmowego, zmęczenie psychiczne oraz fizyczne. Wynikają one z reakcji metabolicznych zachodzących w organizmie, na skutek których alkohol jest utleniany przez enzymy wątrobowe do aldehydu i kwasu octowego.
Jednym ze sposobów na uniknięcie przykrych doznań może być korzystanie z suplementów i leków na kaca. Substancjami czynnymi tego typu preparatów najczęściej są witaminy, minerały i aminokwasy, które mają za zadanie nawodnienie organizmu oraz utrzymanie równowagi elektrolitowej. Środki w postaci tabletek musujących, kapsułek i saszetek do sporządzania roztworów do picia mogą być stosowane zarówno podczas, jak i po spożyciu alkoholu.
Jakie leki można stosować w przypadku kaca?
Najlepszym sposobem na uniknięcie zatrucia alkoholowego jest ograniczenie spożycia alkoholu do minimum. By wspomóc oczyszczanie organizmu z toksycznych produktów ubocznych metabolizmu etanolu, można sięgnąć po suplementy i leki na kaca. W ich składzie najczęściej znajdują się witaminy takie jak niacyna, kwas pantotenowy, ryboflawina, kwas askorbinowy, cyjanokobalamina. W skład popularnych preparatów wchodzi też L-cysteina, glicyna, cholina, kwas bursztynowy oraz kwas fumarowy.
W celu złagodzenia przykrych objawów pojawiających się po nadmiernym spożyciu alkoholu takich jak ból głowy, mdłości, osłabienie czy wrażliwość na światło często wykorzystuje się też środki ze składnikami mineralnymi oraz naturalnymi wyciągami roślinnymi pozyskanymi np. z żen-szenia. W transporcie elektrolitów biorą udział m.in. takie pierwiastki, jak potas, sód i magnez. W przypadku kaca poza stosowaniem leków należy zwrócić uwagę na wypijanie dużej ilości wody. W ten sposób można uzupełnić niedobór płynów i zmniejszyć nasilenie niektórych dolegliwości.
Leki na kaca bez recepty – tabletki musujące, saszetki, płyny
Suplementy zawierające składniki wspomagające łagodzenie skutków nadmiernego spożycia alkoholu są dostępne w postaci kapsułek, tabletek musujących, saszetek oraz płynów. Można je stosować zarówno przed, jak i po imprezie, zwłaszcza że przyjęciu leku na kaca zajmuje chwilę, a zawarte w nim substancje mogą pomóc w szybszej regeneracji i wpłynąć na samopoczucie następnego dnia.
Preparaty do nawadniania organizmu i uzupełniania elektrolitów są przeznaczone do stosowania wyłącznie u osób powyżej osiemnastego roku życia, które na co dzień stosują zbilansowaną dietę i prowadzą zdrowy tryb życia. Leki na kaca nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości po ich zażyciu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.