Wzdęcia – najczęstsze przyczyny i postępowanie
Niewłaściwa dieta oraz choroby układu pokarmowego są głównymi przyczynami nawracającej dolegliwości, jaką są wzdęcia. Objawiają się one uczuciem pełności, ucisku i rozpychania w jamie brzusznej, co związane jest z intensywnym przemieszczaniem się gazów i treści pokarmowej w jelitach. Objętość jamy brzusznej jest widocznie zwiększona, ponadto dochodzi do wydalania i odbijania nagromadzonych gazów. Niekiedy ich obecność w przewodzie pokarmowym objawia się kłuciem (bólem), który wywołany jest przez kurczenie się mięśni gładkich. Nadprodukcja gazów jelitowych stanowi też częsty problem pacjentów z zaburzeniem motoryki żołądka, nietolerancją tłuszczów oraz zespołem okrężnicy olbrzymiej.
U niektórych osób dolegliwości nasilają się, co skutkuje powstaniem kolek oraz charakterystycznych bębnic, objawiających się głośnymi krępującymi dźwiękami. Zastanawiając się, co zastosować na wzdęcia, można sięgnąć po leki i tabletki na bazie symetykonu. Ta stabilna mieszanina polimeru silikonu i dwutlenku krzemu wywołuje działanie powierzchniowe i jest obojętna dla organizmu. Związek ten nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie zakłóca procesów trawiennych i nie zaburza mechanizmów absorpcji jelitowej. Lek na wzdęcia z symetykonem można przyjmować przed lub po posiłku, popijając odpowiednią ilością wody.
Leki i tabletki na wzdęty brzuch
Lek na wzdęcia i gazy to preparat, którego działanie opiera się na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, co ułatwia ich rozpad. Tabletki na wzdęty brzuch zawierają często także związki ułatwiające trawienie i wchłanianie substancji odżywczych oraz stymulujące procesy metaboliczne i perystaltykę jelit. Ułatwia to wydalanie zneutralizowanych gazów z przewodu pokarmowego.
Leki roślinne, w postaci tabletki na wzdęcia i gazy, na zaburzenia żołądkowo-jelitowe często oparte są na wyciągach roślinnych z: kopru włoskiego, imbiru, karczocha, aloesu, kminku, lnu czy mięty. W ich składzie nierzadko znajduje się też cholina, która może pomóc w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu tłuszczów oraz magnez, który może wspierać tranzyt pokarmowy poprzez wiązanie wody w stolcu i sprawniejszym usuwaniu substancji niepożądanych. Ponadto w przypadku obecności nadmiernej ilości gazów w jelitach można zastosować tabletki na wzdęty brzuch zawierające maślan sodu. Kwas masłowy jest substancją fizjologicznie produkowaną w jelitach, a jego niedobór może powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego, w tym tzw. niestrawność czynnościową.