Różne rodzaje i podłoża bólu głowy
Eksperci rozróżniają wiele rozmaitych form dyskomfortu w obrębie czaszki, które mają często odmienne przyczyny. Możemy odczuwać różne jego rodzaje: tępy, pulsujący, przeszywający, rozsadzający. Każdy z nich jest w jakimś stopniu związany z układem krążenia. Często pojawia się też stały ucisk, wyraźnie odczuwalny na obu skroniach, któremu towarzyszy napięcie mięśni w okolicy szyi. Klasterowy ból głowy objawia się silnymi atakami w tej samej okolicy, ale i wokół oczu. Jeszcze innym problemem, z którym zmaga się wiele osób, jest migrena.
Niezależnie od występujących symptomów, nie należy lekceważyć bólu głowy. Sporo osób, zanim uda się do specjalisty, walczy z nimi przy pomocy ogólnodostępnych leków. Jeśli jednak po ich zażyciu objawy nie znikają, może to być oznaka głębszego problemu. Konsultacja z lekarzem to wówczas konieczność. W mniej skomplikowanych przypadkach można spróbować sięgnąć po środki, które wspomogą uporanie się z dyskomfortem.
Tabletki na ból głowy – rodzaje
Klasyczne preparaty przeciwbólowe zawierają kwas acetylosalicylowy (ASA) i paracetamol. Nawet w małych dawkach mogą one hamować działanie enzymu cyklooksygenazy, który jest stosowany w celu wytworzenia prostaglandynu. Podobnie mogą działać leki na ból głowy z ibuprofenem. Oprócz tabletek substancja ta występuje w formie płynnej, w zawiesinie lub kapsułkach w różnych dawkach. Środki te ze względu na swoje właściwości mogą być również stosowane na gorączkę i stany zapalne.
Warto pamiętać, że nie należy korzystać z leków przeciwbólowych zbyt często. Organizm człowieka przyzwyczaja się do zawartych w nich substancji, przez co z czasem staną się nieskuteczne. Przed ich użyciem należy zapoznać się z ulotką, na której znajdują się informacje m.in. na temat objawów występujących w przypadku nadmiernego stosowania takich środków.
Leki na ból głowy wzbogacone o dodatkowe składniki
Niektóre tabletki przeciwbólowe mają w składzie kofeinę, która przyspiesza ich działanie. Związek ten może mieć stymulujący wpływ na cały metabolizm. Leki na ból głowy z dodatkiem tego składnika przepisywane są w przypadku m.in. leczenia łagodnych stanów napięciowych oraz migren. Alternatywą są preparaty ziołowe, które bywają stosowane przede wszystkim w przy występowaniu łagodnego i umiarkowanego dyskomfortu. Na rynku dostępnych jest wiele wyrobów medycznych tego typu w formie tabletek, olejków i syropów.
Bogata oferta środków przeciwbólowych
Każdy, kto zmagał się z migreną lub silnym uciskiem w okolicy oczodołów i skroni, wie, że tego typu objawy wpływają na samopoczucie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ich pojawienie się może być efektem wielu czynników. Bóle głowy różnią się też natężeniem, miejscem i długością występowania. Wspólną ich cechą jest zawsze natomiast pogorszenie nastroju i spadek produktywności.
Dlatego wiele osób nie czeka, aż miną samoczynnie. Część z nich udaje się do lekarza, inne sięgają po ogólnodostępne leki bez recepty. W ofercie stacjonarnych i internetowych punktów oferujących wyroby medyczne i suplementy znajduje się bardzo wiele, różnorodnych środków, które są stosowane w przypadku tego rodzaju nieprzyjemnych objawów.