Maści przeciwbólowe
W sytuacji, gdy boli nas konkretna część ciała, najlepiej wybrać preparat miejscowy, który nie podrażnia żołądka i oddziałuje bezpośrednio na źródło bólu. Zdarza się również, że niektórzy nie mogą przyjmować doustnych niesteroidowych leków uśmierzających ból ze względu na choroby żołądka oraz różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wtedy ratunkiem może okazać się maść lub żel przeciwbólowy i przeciwzapalny bez recepty. Wyjaśniamy, jakich produktów o działaniu miejscowym można użyć, w zależności od odczuwanych dolegliwości.
Maść rozgrzewająca przeciwbólowa czy maść chłodząca?
Rozgrzewająca maść przeciwbólowa sprawdzi się w stanach zapalnych spowodowanych przykładowo przetrenowaniem lub drobnymi urazami. Dzięki rozgrzewaniu rozszerza nieco naczynia krwionośne i ułatwia przepływ krwi. Przy jej nakładaniu można dodatkowo wykonać delikatny masaż, który poprawi tolerancję mięśni na wysiłek fizyczny. Maść na stan zapalny o działaniu rozgrzewającym może zawierać w składzie kapsaicynę, kamforę, olejki (eukaliptusowy, terpentynowy, rozmarynowy, z mięty pieprzowej, z igieł sosnowych) oraz kompleks ziół: z szarotki alpejskiej, arniki górskiej, ostróżki wyniosłej, pięciornika kurze ziele. Wskazaniem do zastosowania takiego leku jest rozgrzewanie okolic mięśni i stawów oraz poprawa mikrokrążenia.
Chłodząca maść przeciwbólowa, podobnie jak rozgrzewająca, może pomóc w zredukowaniu bólu i stanu zapalnego, jednak w nieco inny sposób. Lek przeciwzapalny o działaniu chłodzącym może okazać się pomocny w obrzękach, stłuczeniach i naciągnięciach mięśni lub stawów. Sprawdzi się również w przypadku skręceń, zwichnięć i naderwań. Będzie odpowiednim wyborem w sytuacji, w której chcemy szybko zmniejszyć opuchliznę. W składzie takiego preparatu najczęściej można znaleźć wyciągi z kasztanowca, mięty, rozmarynu oraz arniki. Jego aplikacja może również przynieść ulgę w przypadku dyskomfortu kręgosłupa oraz przy dolegliwościach związanych z obecnością zmian zwyrodnieniowych.
Maści, żele i inne leki przeciwzapalne bez recepty
Oprócz żelów, maści rozgrzewających i chłodzących, wśród produktów przeciwbólowych i przeciwzapalnych w aptekach można znaleźć między innymi:
-
kremy o łagodząco-kojącym działaniu, które mogą okazać się przydatne w szczególności dla osób borykających się ze świądem, wykwitami alergicznymi oraz atopowym zapaleniem skóry, liszajem wielopostaciowym, łuszczycą i oparzeniami;
-
płyny spirytusowe na stan zapalny, z dodatkami olejków eterycznych i ziół, które są przeznaczone do masażu i nacierania zmęczonych, obolałych mięśni;
-
tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które mogą pomóc w uśmierzeniu nawet ostrego bólu oraz towarzyszącej mu gorączki.
Preparaty do stosowania miejscowego są wskazane nie tylko w przypadku stłuczeń czy zwichnięć. Mogą być pomocne także przy tępych urazach z krwiakami lub bez krwiaków oraz przy zapaleniu żył powierzchownych, których nie da się leczyć opatrunkiem uciskowym. Leki przeciwzapalne bez recepty takie jak żele i maści mogą pomóc w zapobieganiu tworzenia się zakrzepów powierzchownych i przyspieszeniu wchłaniania obrzęków.
Jeśli narzekasz na stłuczenie, skręcenie, bóle reumatyczne lub inne dolegliwości związane z kontuzjami, to środki tego typu mogą szybko przynieść ulgę. Działają miejscowo, łatwo docierają do źródła bólu i łagodzą dokuczliwe objawy. Leki przeciwbólowe i żele przeciwzapalne są przydatne nie tylko sportowcom, ale też osobom narażonym na ból mięśni, stawów lub bóle pochodzenia reumatycznego.