Skurczowe bóle brzucha – czym mogą być spowodowane?
Jedną z powszechniej występujących dolegliwości są skurczowe bóle brzucha niekiedy określane mianem nerwobólów. W ich leczeniu zazwyczaj wykorzystuje się leki rozkurczowe bez recepty w postaci tabletek, płynów oraz proszków do sporządzania roztworów doustnych. Silny, skurczowy ból żołądka może pojawić się na skutek wielu różnych czynników. Do ich wystąpienia może przyczynić się przewlekły stres oraz niewłaściwe odżywianie. W takiej sytuacji dolegliwościom bólowym często towarzyszą zaparcia, wzdęcia oraz problemy z wypróżnianiem.
Nieprzyjemne bóle czynnościowe mogą również stanowić objaw chorób takich jak zespół jelita drażliwego, zapalenie dwunastnicy, przewlekłe zapalenie trzustki czy refluks przełyku. W rzadkich przypadkach mogą świadczyć o niedrożności przewodu pokarmowego, która rozwija się, kiedy dojdzie do zatrzymania procesu przemieszczania się trawionych resztek jedzenia.
W celu uregulowania aktywności motorycznej układu trawiennego można sięgnąć po lek bez recepty zawierający w składzie wyciągi roślinne oraz ziołowe m.in. z rumianku, melisy, mięty pieprzowej. Tabletki rozkurczowe na nerwobóle mogą przydać się nie tylko pacjentom z zaburzeniami czynnościowymi żołądka, ale także kobietom w trakcie miesiączki czy owulacji oraz osobom mającym nietolerancje pokarmowe. Po ich zażyciu mięśnie gładkie mogą ulec zwiotczeniu, przez co zmniejszy się napięcie powłok brzusznych. Preparaty spazmolityczne w postaci tabletek mogą również pomóc w zredukowaniu dolegliwości bólowych związanych z przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn.
Leki rozkurczowe bez recepty
Najsilniejszy lek rozkurczowy działający na skurcze mięśni gładkich zawiera w składzie substancję czynną o nazwie drowateryna. Ten organiczny związek chemiczny stanowiący pochodną papaweryny może pomóc w zwiększeniu napływu wapnia do komórek oraz w zahamowaniu aktywności enzymów biorących udział w powstawaniu skurczy i nerwobólów. Leki rozkurczowe z chlorowodorkiem drowateryny są dostępne bez recepty głównie w postaci tabletek i kapsułek doustnych.
Działanie spazmolityczne wykazuje także hioscyna, która najczęściej jest podawana przy skurczach żołądka, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego. Tabletki na nerwobóle z butylobromkiem hioscyny mogą być stosowane między innymi w przebiegu takich przypadłości jak kolka jelitowa, kamica nerkowa, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, bolesne parcie na pęcherz oraz dyskineza dróg żółciowych.
Na bolesne miesiączkowanie i schorzenia ginekologiczne najbardziej przyda się lek rozkurczowy bez recepty typu No-Spa, Buscopan lub Drotafemme Forte w tabletkach. Wymienione środki OTC mogą być pomocne przy nerwobólach i stanach skurczowych różnego pochodzenia. Na łagodne dolegliwości trawienne sprawdzą się zwłaszcza krople miętowe, a także herbatki zawierające wyciąg z kwiatów rumianku czy owoców z kopru włoskiego. Przed zastosowaniem wybranego preparatu rozkurczowego lub na nerwobóle bez recepty warto dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub zasięgnąć porady lekarskiej.