Czym jest i kogo dotyczy łagodny przerost prostaty?
Jest to choroba pojawiająca się wraz z wiekiem, która dotyczy głównie mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Rozwija się na skutek znacznego przyrostu komórek zlokalizowanych w obrębie gruczołu krokowego. Powiększenie objętości narządu zwykle jest spowodowane procesem starzenia oraz zachodzącymi zmianami hormonalnymi. W przypadku osłabienia strumienia moczu, trudności z mikcją oraz nacisku na pęcherz i cewkę moczową można zastosować lek na przerost prostaty z apteki. Preparaty w postaci tabletek i kapsułek doustnych zdają się przyczyniać do uregulowania procesu oddawania moczu oraz do utrzymania prawidłowego stężenia testosteronu we krwi.
To dość często spotykane zaburzenie gruczołu krokowego u mężczyzn nie powinno być bagatelizowane. Jego następstwami klinicznymi mogą być między innymi takie schorzenia jak kamica nerkowa, zakażenie dróg moczowych, a nawet niewydolność nerek. Do rozpoznania choroby niezbędny jest wywiad lekarski oraz badanie fizykalne. W przypadku powiększenia stercza lekarz może przepisać lek na prostatę na receptę.
Leczenie łagodnego przerostu prostaty
Przebieg i czas trwania terapii zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów. W przypadku łagodnych symptomów wspierające mogą okazać się tabletki na przerost prostaty z naturalnymi składnikami takimi jak ekstrakty roślinne, cynk, witaminy z grupy B. Specjalista zwykle też zaleca wprowadzenie zmian w stylu życia polegających na ograniczeniu kofeiny, zmniejszeniu spożywania produktów bogatych we flawonoidy i związki antyoksydacyjne oraz piciu mniejszej ilości płynów wieczorem. Z diety należy wyeliminować żywność wysokoprzetworzoną, tłuste mięsa, utwardzone tłuszcze roślinne oraz słodkie przetwory mleczne i napoje gazowane.
W zwalczaniu umiarkowanych objawów rozrostu gruczołu krokowego wykorzystuje się też preparaty pomagające w zmniejszeniu rozmiaru stercza oraz w rozluźnieniu pęcherza. Leczenie operacyjne w postaci zabiegu chirurgicznego stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy leki na prostatę okażą się mało skuteczne.
Leki na prostatę na receptę i bez recepty
Panowie cierpiący na kłopoty z prostatą wnikliwie śledzą wykaz leków na prostatę na receptę. Szeroka oferta środków ułatwia znalezienie opcji, która będzie najbardziej odpowiadała danemu mężczyźnie. Do najczęściej spotykanych środków na schorzenia gruczołu krokowego zaliczają się tabletki oraz kapsułki, ale istnieją też inne postaci preparatów, np. czopki.
Najnowsze leki na prostatę mają naturalny skład, w którym mogą się znaleźć m.in. nasiona dyni, korzeń pietruszki czy żurawina wielkoowocowa. Nierzadko trafia do niego również pokrzywa, która wzmacnia układ moczowy, zwiększająca odporność organizmu zielona herbata czy wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Właściwie dobrany lek może pomóc w złagodzeniu symptomów przerostu gruczołu, a także wpłynąć korzystnie na potencję. Mężczyźni potrzebujący wsparcia farmakologicznego mają duży wybór środków do stosowania w ramach profilaktyki – w celu utrzymania prawidłowego stanu gruczołu. Mogą też kupić preparaty skuteczne w zmniejszaniu dyskomfortu.
Można łatwo dostać tabletki i inne leki na prostatę bez recepty, ale gdy dolegliwości nie ustępują, warto wziąć pod uwagę zgłoszenie się do gabinetu specjalisty. Opierając się na wynikach wywiadu oraz badania, urolog stwierdzi, czy schorzenie rozwija się w niebezpiecznym kierunku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wypisze receptę na mocniejszy środek.