Kto powinien stosować suplementy na oczy?
Wbrew pozorom suplementy na wzrok nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób starszych, u których pogorszenie widzenia stanowi naturalną konsekwencję wieku. W dzisiejszych czasach narząd wzroku jest szczególnie narażony na negatywne oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Z tego powodu po suplementy na oczy nierzadko sięgają także osoby w młodym wieku, które wcześniej zaczęły odczuwać różnego rodzaju dyskomfort związany ze wzrokiem. Dotyczy to na przykład osób pracujących przed komputerem lub prowadzących pojazdy po zmroku, u których z czasem może pojawić się uczucie nieprzyjemnej suchości lub nawet bólu oczu. Wówczas tabletki na oczy zapewniają ochronę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi i wspomagają procesy widzenia.
Jakie składniki zawierają suplementy na wzrok?
Tabletki na oczy składają się ze specjalnych kompozycji składników aktywnych: flawanoidów, witamin i minerałów. Najczęściej spotykane składniki to luteina, zeaksantyna oraz tauryna. Naturalne, korzystne dla wzroku substancje uzupełniają codzienną dietę, ponieważ nie produkuje ich ludzki organizm. Wykazują działanie ochronne przed niepożądanym wzrostem naczyń krwionośnych w narządzie wzroku, redukują uczucie zmęczenia oczu i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Każdy suplement na oczy bazuje na naturalnych ekstraktach roślinnych, na przykład z nagietka lekarskiego, cytrusów czy borówek.
Jak stosować tabletki na oczy?
Większość suplementów na oczy należy przyjmować w formie doustnej. Dawkowanie zależy od rodzaju stosowanego preparatu, jednak zazwyczaj wynosi ono jedną kapsułkę na dobę. Najlepiej zażywać suplement w trakcie posiłku i popijać go szklanką wody, ponieważ zwiększa to przyswajalność zawartych w nim składników aktywnych. Żeby zauważyć poprawę w stanie zdrowia, tabletki na oczy wymagają długotrwałego stosowania. Zażywanie suplementów na oczy warto skonsultować z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiedni dla zdrowia preparat, który nie koliduje z innym stosowanym leczeniem farmakologicznym.
Wiele czynników ma wpływ na kondycję wzroku, to m.in.: długa praca przed komputerem, wielogodzinna jazda samochodem, oglądanie telewizji, zanieczyszczenie środowiska, alergie, promieniowanie UV, dym tytoniowy, klimatyzacja oraz praca w szkodliwych warunkach. Problemy z oczami objawiają się: zaburzeniem widzenia, pogorszeniem ostrości wzroku, bólem, pieczeniem, wysuszeniem śluzówki. Oczy są zaczerwienione, zmęczone i nadmiernie łzawią. Długie utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić do trwałego osłabienia widzenia czy zespołu suchego oka. W polepszeniu kondycji wzroku pomocne są suplementy diety na poprawę widzenia. Niezbędne mogą się okazać również witaminy na oczy.
Najważniejsze przeciwutleniacze dla oczu to: witaminy (A, E, C), minerały (cynk, selen, miedź) oraz substancje aktywne (antocyjany, kwercetyna, luteina). Ich bogatym źródłem są preparaty witaminowe oraz naturalne wyciągi z czarnych owoców, takich jak: borówka, czarna porzeczka, aronia czy czarna jagoda.