Jak sobie radzić z ukąszeniami owadów?
W wyniku ugryzienia przez owady może rozwinąć się niealergiczna reakcja miejscowa objawiająca się bólem, pieczeniem, swędzeniem oraz zaczerwienieniem skóry. W takiej sytuacji zwykle wystarczy zastosować preparat w postaci żelu lub maści przeciwhistaminowej z antybiotykiem na ukąszenia z apteki.
Poza lekami pomocne mogą okazać się także domowe sposoby polegające na robieniu zimnych okładów czy przykładaniu plastra cebuli lub rozdrobionej natki pietruszki. Ponadto można sięgnąć po sok z liści aloesu, który ma działanie łagodzące, nawilżające oraz wspomagające proces regeneracji naskórka. U osób z prawidłową odpowiedzią immunologiczną większość objawów powinna ustąpić w ciągu kilku godzin od kontaktu z insektem.
Postępowanie po ugryzieniu powinno obejmować nie tylko usunięcie żądła, ale także zapobieganie wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego. W tym celu najczęściej wykorzystuje się antybiotyki oraz leki przeciwhistaminowe na ukąszenia w postaci tabletek, kapsułek oraz syropów. W ich składzie mogą znajdować się takie substancje czynne jak cetyryzyna, desloratadyna, dimenhydrynat. Zastosowanie odpowiedniego preparatu może przynieść ulgę i pomóc w złagodzeniu świądu, bólu oraz rumienia.
Jakie leki na ukąszenia owadów?
Większość ugryzień owadów jest niegroźna dla zdrowia. Wstrzyknięcie jadu może jednak spowodować nieprzyjemne swędzenie, pieczenie, bąble, wysypki, a nawet bolesne rany. Aby uniknąć tych dolegliwości, najlepiej jak najszybciej zastosować specjalistyczny preparat, który załagodzi konsekwencje ukąszeń wszelkiego typu owadów, takich jak meszki, komary czy inne insekty. Ulgę może przynieść maść z antybiotykiem lub żel na ukąszenia. Osoby wrażliwe na substancje wydzielane przez pszczoły, osy czy kleszcze, mogą sięgnąć po leki przeciwhistaminowe z apteki.
Co najlepiej stosować?
Ugryzienie owada może objawiać się na wiele sposobów: w miejscu ukłucia często pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, wysypka, świąd i ból. W takiej sytuacji można sięgnąć po lek w postaci maści przeciwhistaminowej zawierającej w składzie antybiotyk. Producenci oferują również żele, płyny, plastry oraz opatrunki na ukąszenia. Wszystkie te produkty mają składniki działające łagodząco, przeciwzapalnie, zmniejszające ból, uczucie swędzenia, usuwające obrzęki i zaczerwienienia. O wyposażeniu się w tego typu środki szczególnie pamiętać powinny osoby uczulone lub mające delikatną oraz problematyczną skórę. Warto pamiętać, że żel lub maść z antybiotykiem na ukąszenia owadów ma również właściwości wyciągające jad owada z miejsca ukąszenia. Jej zastosowanie może zapobiec rozwojowi chorób, które przenoszone są przez komary, muchy i kleszcze.
Kiedy można sięgnąć po maść na ugryzienia owadów?
Szczególnie wskazany jest zakup leków na ugryzienia insektów w czasie wycieczki do lasu, nad jezioro bądź rzekę – w takich miejscach owadów zwykle jest bardzo dużo. Również wieczorne spacery po mieście mogą skutkować licznymi śladami po komarach. Maść przeciwhistaminowa z antybiotykiem lub żel na ukąszenia owadów może przynieść ulgę w nagłych wypadkach. Niezwłocznie posmarowanie miejsca ugryzienia zapobiegnie rozwojowi obrzęku lub ran wywołanych drapaniem.
Warto pamiętać, że najgorzej ugryzienia owadów znoszą dzieci. Czując ból i swędzenie, często rozdrapują miejsce ukłucia, co może prowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji bakteryjnej. Maluchom ciężko wytłumaczyć, aby nie drapały skóry. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zacząć działać. Maści, żele oraz leki przeciwhistaminowe na ukąszenia mogą być bezpiecznie stosowane również na skórę dziecka.
Ugryzienie owada może objawiać się na wiele sposobów: pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, wysypka, świąd i ból. Po użądleniu przez insekta można sięgnąć po maści, żele, płyny, plastry, opatrunki lub leki przeciwhistaminowe z antybiotykiem. Działają one łagodząco, zmniejszają ból, usuwają obrzęki i zaczerwienienia. Pozwalają zapomnieć o niezbyt miłym spotkaniu i umożliwiają powrót do normalnego trybu funkcjonowania. Warto mieć jeden z takich środków w czasie wycieczki do lasu lub nad jezioro czy rzekę.