Co to jest laktator?
Laktator to niewielkich rozmiarów poręczne urządzenie służące do odciągania pokarmu z piersi kobiecej. Stanowi nieodłączny element każdej wyprawki i bardzo szybko staje się wybawieniem w trudnym okresie karmienia piersią. W wielu przypadkach już od pierwszych dni karmienia pojawiają się problemy z delikatną skórą sutków, stany zapalne, utrudniające bezpośrednie karmienie czy też nadmiar mleka, który należy odciągnąć, by nie wywołać dodatkowych dolegliwości bólowych. Właśnie w takich sytuacjach niezbędny staje się laktator.
Niezależnie od rodzaju urządzenia, odciąganie pokarmu laktatorem jest proste i z pewnością poradzi sobie z tym każda młoda mama. Kompletując wyprawkę, pozostaje zatem tylko jedna kwestia do rozstrzygnięcia: jaki laktator wybrać?
Jaki laktator – elektryczny czy ręczny?
W sprzedaży dostępne są laktatory ręczne i elektryczne. W przypadku laktatora ręcznego mleko odciągane jest manualnie poprzez ściskanie pompki lub gruszki połączonej z systemem ssącym. Dużo wygodniejsze w użytkowaniu są laktatory elektryczne, w których odruch ssący pobudzany jest automatycznie.
Odpowiadając na pytanie, jaki laktator wybrać, warto poznać charakterystyczne cechy obu opcji. Laktatory ręczne są znacznie tańsze, pracują ciszej i nie potrzebują dodatkowego zasilania. Urządzenia elektryczne są z kolei znacznie bardziej wydajne i pozwalają na uzyskanie większej ilości pokarmu w tym samym czasie. Wybór w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji.
Jak używać laktatora?
Na początku sesje odciągania mleka powinny wynosić 2-3 minuty i być zwiększane stopniowo. Laktator należy przystawić do piersi i włączyć (w przypadku elektrycznego) lub rozpocząć odciąganie, używając pompki. Laktatory elektryczne często mają wbudowany tryb imitujący niemowlęcy odruch ssania. Początkowo impulsy ssania są energiczne, mocniejsze i pobudzające laktację, następnie nieco słabsze i regularne.
W przypadku laktatorów ręcznych i pracy z pomocą pompki warto zachować podobny schemat działania dla jak najlepszych i najszybszych rezultatów. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o ściąganiu pokarmu na zmianę z obu piersi. W przypadku nadwrażliwości sutków zastosować można specjalne osłonki ochronne, które świetnie sprawdzają się także podczas bezpośredniego karmienia.