Ból gardła – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Dolegliwość ta nie wymaga pilnej interwencji medycznej. Stan zapalny przeważnie mija w ciągu 5-7 dni. Ból gardła zazwyczaj jest wywoływany przez zakażenie wirusem, do którego dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorego. Zapalenie jamy nosowo-gardłowej może być spowodowane też czynnikami nieinfekcyjnymi takimi jak alergia, nieżyt nosa, przewlekły kaszel, zanieczyszczenie powietrza, ekspozycja na dym papierosowy. Większość infekcji występuje w miesiącach jesiennych i zimowych.
W początkowej fazie choroby leczenie może odbywać się w warunkach domowych przy wykorzystaniu leków bez recepty. W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów pomocne mogą być pastylki do ssania, syropy i spraye o działaniu nawilżającym, przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Zawarte w nich substancje mogą też stymulować naturalne mechanizmy odpornościowe i wspierać organizm w walce z chorobą. Niektórym osobom pomaga też picie gorącego mleka z miodem oraz płukanie jamy ustnej roztworem z soli.
Jak działają i co zawierają leki na ból gardła?
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej najczęściej stosuje się leki na ból gardła w postaci tabletek i pastylek do ssania. W ich składzie można znaleźć naturalne wyciągi roślinne pozyskane z porostu islandzkiego, propolisu, prawoślazu, podbiału, tymianku, aloesu drzewiastego, pelargonii afrykańskiej. Substancje czynne uwalniają się podczas powolnego ssania i powlekają błonę śluzową ochronną warstwą, zabezpieczając ją przed podrażnieniem i nadmiernym wysuszeniem. W zależności od potrzeb i stopnia nasilenia objawów leki na ból gardła można przyjmować kilka razy dziennie.
U większości osób zapalenie jamy gardłowo-nosowej ustępuje samoistnie. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż 5-7 dni, a stosowane preparaty przeciwbólowe nie przynoszą poprawy, należy skontaktować się z lekarzem. Z wizytą u specjalisty nie należy też zwlekać, kiedy pojawią się takie symptomy jak odwodnienie, wysypka, silny kaszel, trudności z oddychaniem, wysoka gorączka, obrzęk szyi lub języka.
Leki na ból gardła, zapalenie krtani i anginę bez recepty
Wiele infekcji zaczyna się od bólu gardła, gdyż wrotami zakażenia są górne drogi oddechowe. W zwalczaniu dolegliwości pomocne bywa stosowanie leków pochodzenia naturalnego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbólowym. W ich składzie poza wyciągami roślinnymi można znaleźć tetraboran sodu – sól sodową kwasu borowego, która często jest wykorzystywana w leczeniu zakażeń drożdżakowych błon śluzowych. W sytuacji, kiedy podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej towarzyszy alergii, stosuje się leki na ból gardła zawierające maleinian feniraminy, który wykazuje właściwości antyhistaminowe. W przypadku problemów z samodzielnym wyborem odpowiedniego preparatu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który oceni jaki rodzaj środka będzie właściwy dla danego pacjenta.