Problemy ze snem – jakie są ich najczęstsze przyczyny?
W organizmie każdego człowieka wiele procesów biochemicznych przebiega w sposób cykliczny. Jednym z nich jest odpoczynek, który jest niezbędny do regeneracji psychicznej i fizycznej. Niestety narastające tempo życia, nadmiar obowiązków, przewlekły stres i przemęczenie przyczyniają się do zmniejszenia ilości czasu spędzanego na śnie. Chroniczne niewyspanie może prowadzić do wystąpienia wielu zaburzeń zdrowotnych, w tym dotyczących układu krążenia, neurologicznego i immunologicznego. Niedostatek nocnego odpoczynku wpływa też na pogorszenie sprawności intelektualnej, problemy ze skupieniem, pogorszeniem ostrości wzroku.
Trudności z zasypianiem często występują u osób starszych, ponieważ z biegiem czasu dochodzi do spadku ilości melatoniny, hormonu wytwarzanego przez szyszynkę. Bezsenność nierzadko dotyczy również pracowników zmianowych, których tryb pracy nie pozwala na zachowanie prawidłowego rytmu dobowego. W takich sytuacjach wielu z nich sięga po preparaty uspokajające i ziołowe leki na sen.
Kiedy można rozważyć stosowanie leków na sen?
Podstawą dobrego wypoczynku jest zdrowy, niczym niezakłócony sen. W tym czasie organizm relaksuje się i dochodzi w nim do szeregu procesów regeneracyjnych. Trudności z zasypianiem i częste wybudzanie się w nocy może skutkować drażliwością, napięciem nerwowym, spadkiem wydajności, ogólnym zmęczeniem. Może też negatywnie wpłynąć na układ immunologiczny, przyczyniając się od osłabienia naturalnych mechanizmów odpornościowych. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może sprzyjać rozwojowi wielu groźnych schorzeń. W takiej sytuacji można rozważyć stosowanie odpowiednich suplementów i leków.
Łagodne środki na bazie naturalnych składników roślinnych mogą stanowić doraźną pomoc w przypadku różnego rodzaju problemów w niewysypianiem się. Wskazaniem do sięgnięcia po ziołowe leki na sen mogą być m.in. takie objawy jak częste budzenie się w nocy, wstawaniem z dużym bólem głowy, złe samopoczucie w ciągu dnia. Preparaty w postaci tabletek, kapsułek i płynów są też przeznaczone dla osób pracujących na zmiany, które mają problemy z utrzymaniem właściwego rytmu około dobowego.
Leki na sen bez recepty – tabletki, saszetki, płyny
Odpowiednio dobrane i dawkowane preparaty uspokajające nie muszą wiązać się z dokuczliwymi skutkami ubocznymi takimi jak rozkojarzenie, trudności z koncentracją czy spowolnienie myślenia. Przyjmowanie właściwych leków może pomóc w uzyskaniu stanu odprężenia, utrzymaniu równowagi emocjonalnej oraz w łatwiejszym zasypianiu. Decydując się na stosowanie tego typu środków, należy wcześniej zapoznać się z informacjami znajdującymi się w ulotce oraz zaczerpnąć opinii lekarza. Warto też zwrócić uwagę na skład i na początek wybrać ziołowy lek na sen zawierający np. ekstrakt z melisy, szyszek chmielu, ziela męczennicy, krokusa uprawnego, lawendy lekarskiej. W zaburzeniach rytmu około dobowego można też sięgnąć po preparaty z melatoniną, która nie uzależnia i może być stosowana długofalowo.