Biegunka w ciąży – jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Problemy żołądkowe u kobiety spodziewającej się dziecka mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Ciężarne z powodu osłabionego układu odpornościowego są bardziej narażone na infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze, które mogą objawiać się nudnościami, wymiotami oraz oddawaniem stolca o luźnej, półpłynnej konsystencji. Biegunka w ciąży może także pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych, które towarzyszą niejednej mamie.
W sytuacji zwiększenia częstotliwości wypróżnień w ciągu doby można sięgnąć po preparaty przeciwbiegunkowe z apteki w postaci tabletek, kropel oraz saszetek do sporządzania roztworów doustnych. Wiele kobiet zastanawia się, czy można pić elektrolity w ciąży i czy nie zaszkodzą one dziecku. Tego typu środki mogą pomóc w uzupełnieniu strat płynów oraz w zmniejszeniu ryzyka odwodnienia. Ich przyjmowanie zawsze warto jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Co na biegunkę przy karmieniu piersią oraz w czasie ciąży?
Leczenie tak uciążliwej dolegliwości, jaką jest biegunka w ciąży, najczęściej polega na stosowaniu tradycyjnych leków. Mimo to należy zachować pewną ostrożność. Właśnie dlatego w jej zwalczaniu pomocne mogą okazać się naturalne środki dla przyszłych oraz młodych matek. Kapsułki, krople, tabletki musujące z węglem aktywnym oraz produkty w saszetkach z elektrolitami mogą stanowić ważne wsparcie w powrocie do zdrowia. Zawarte w nich substancje czynne mogą pomóc w uregulowaniu pracy przewodu pokarmowego, przywróceniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, a także w utrzymaniu właściwego napięcia w błonach komórkowych.
Węgiel na biegunkę w ciąży i podczas karmienia piersią
Wśród najczęściej wybieranych produktów podczas rozwolnienia znajduje się węgiel aktywny. Po jego zastosowaniu błona śluzowa przewodu pokarmowego pokrywa się ochronną warstwą, która blokuje wchłanianie toksycznych substancji. Co więcej, adsorbuje on m.in. gazy jelitowe. Węgiel aktywowany w tabletkach może też wspomóc metabolizm lipidów oraz przyspieszyć usuwanie zanieczyszczeń i toksyn z organizmu. Suplementy z tym składnikiem są polecane tak samo często jak elektrolity dla kobiet w ciąży, ale zawsze warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Gdy pojawi się biegunka, należy też zadbać o właściwą podaż elektrolitów oraz nawodnienie.
Elektrolity a karmienie piersią i ciąża
Co jeszcze stosować na biegunkę podczas oczekiwania na dziecko lub karmienia piersią? Pomocne mogą okazać się elektrolity dla kobiet w ciąży. Rozwolnienie wiąże się z dużą utratą wody, w tym cennych pierwiastków, takich jak sód, magnez, wapń czy potas. W składzie produktów z apteki często znajduje się też glukoza, dzięki której cząsteczki jonów są łatwiej wychwytywane i sprawniej transportowane do tkanek. Po tego typu preparaty trzeba sięgnąć już na początku zmagań z uciążliwą dolegliwością. Choć nie leczą one samej biegunki, mogą pomóc w zapobieganiu niebezpiecznemu odwodnieniu organizmu. To zwykle produkty musujące lub w proszku, które łączy się z wodą i przyjmuje doustnie. Występują w wielu różnych wariantach smakowych.
Biegunka a karmienie piersią i ciąża – niezbędne probiotyki
Stosując preparaty z elektrolitami i węglem aktywnym na biegunkę w ciąży czy podczas karmienia, nie należy zapominać o probiotykach, a także prebiotykach. To środki zawierające szczepy bakterii, które pozytywnie wpływają na mikroflorę jelit. Mogą one w znacznym stopniu skrócić czas trwania rozwolnienia i pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Zazwyczaj występują w łatwych do spożycia kapsułkach oraz proszkach do rozpuszczania w saszetkach.