Kiwi - bomba witaminowa
Kiwi inaczej nazywane chińskim agrestem, gdyż to właśnie w Chinach w połowie XIX wieku owoc ten został odkryty. Jednak sławę swą zyskał dopiero po przywiezieniu go na Nową Zelandię gdzie był uprawiany na większą skalę. Co ciekawe, tam również zyskał swą dzisiejszą powszechną nazwę – kiwi. Nowozelandzkim plantatorom skojarzył się z ptakiem kiwi. Skąd to porównanie? Otóż meszek pokrywający kiwi przypominał im o puszku ptaka o nazwie kiwi.
Kiwi cenione jest nie tylko ze względu na smak i oryginalny kolor, ale głównie ze względu na bogactwo witamin i mikroelementów. Niektórzy określają je mianem bomby witaminowej. Owoce zawierają ogromne ilości witaminy C, E i B, mają także dużo potasu, cynku i niewielkie ilości sodu, pektyn i cukrów. Dzięki zawartości witamin wspomagają leczenie wielu schorzeń, zapobiegają przeziębieniom, ułatwiają leczenie grypy, wpływają na poprawę samopoczucia i działają kojąco na nerwy. Witaminy hronią także przed chorobami serca i zmianami miażdżycowymi, wspomagają też oczyszczanie organizmu z toksyn.
Kiwi kontra aspiryna
Norwescy naukowcy udowodnili, że kiwi może z powodzeniem zastąpić aspirynę w kwestii utrzymania zdrowego układu krwionośnego. Ogromny plusem jest to, że nie posiada skutków ubocznych. Wykazali, ze spożywając 2-3 kiwi dziennie można zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów krwi. W konsekwencji uchroni to przed zakrzepicą żył i udarem.
Warto wspomnieć także, iż regularne spożywanie kiwi może przyczynić się do zmniejszenia poziomu triglicerydów we krwi aż o 17%.
Kiwi zadba o piękno
Chociaż procesu starzenia nie da się powstrzymać, można go troszeczkę opóźnić. Pomogą w tym naturalne antyoksydanty, a więc wspomniana już wcześniej witamina E, a także A i C. Występujący w kiwi cynk zapobiegnie natomiast powstawaniu niedoskonałości na cerze (krostek, zmian trądzikowych), a także rozstępów.
Kiwi znalazło zastosowanie także w preparatach kosmetycznych. Obecne w nim pestki ze względu na swoje ścierające właściwości stosowane są przy produkcji peelingów do ciała. Natomiast zawarte w owocach kwasy o właściwościach rozjaśniających dodaje się do kremów i maseczek do twarzy.
Z kiwi jednak trzeba uważać
Owoc kiwi zawiera enzymy z grupy peptydaz – aktynidinę i papainę. Pomagają one w trawieniu białka, jednak mogą być też przyczyną reakcji alergicznych. Szczególnie uważać na nie powinny osoby, które uczulone są na owoce papai lub ananasa.