Różnica między suplementami i produktami leczniczymi lekami
Coraz częściej pacjenci zadają sobie pytanie na czym polega różnica między suplementami diety a produktami leczniczymi?
Zasadniczo jest radykalna różnica, a mianowicie lekarstwa maja na celu przywrócić nasz organizm do odpowiedniej formy. Suplementy diety mają za zadanie wzmocnić organizm i uzupełnić naszą codzienną dietę. Takie zróżnicowanie właściwości jest ustanowione prawnie.
Podstawy prawne nakładają na producentów pewne normy, który muszą spełniać począwszy od oznaczeń produktu na opakowaniu po ustalenia co do strony reklamowej. W przypadku leków obowiązkowe są badania laboratoryjne potwierdzające skuteczność i ostrzeżenie na temat skutków ubocznych.
Definicja suplementów diety określa, że taki produkt zawiera skoncentrowane składniki odżywcze oraz inne składniki o fizjologicznym działaniu. Ich stosowanie ma na celu uzupełnienie codziennej diety w środki odżywcze i sole mineralne. Większa cześć społeczeństwa odżywia się w sposób przemyślany. Tryb życia często nie daje nam szans na przygotowanie codziennych posiłków tak aby stanowiły pełno wartościową potrawę. Równie trudne i dość obciążające finansowo jest kupowanie produktów bogatych w naturalne składniki odżywcze. Rynek przepełniony jest konserwantami, aromatami, sztucznymi barwnikami oraz regulatorami kwasowości. Półki w marketach uginają się pod ciężarem jednak konsumenci powinni dokładniej przyglądać się etykietom jeśli zależy im na wyselekcjonowaniu zdrowej żywności. Dlatego coraz częściej sięgamy po suplementy w celu wyrównania poziomu odżywienia organizmu. Kolejnym z powodów stosowania suplementów jest styl życia, w którym maksymalnie wykorzystujemy swoją energię. Szczególnie ważne jest wzmocnienie organizmu w wieku rozwojowym, aby wzmocnić strukturę budulcową komórek. W wieku starszym suplementacja jest wskazana po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, aby odpowiednio dopasował preparaty do wieku i ewentualnych leków przyjmowanych na stałe.
Prawo farmaceutyczne określa produkt leczniczy jako substancje i mieszaninę substancji o właściwościach zapobiegania lub leczenia chorób. Produkty lecznicze podlegają rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB). Po długotrwałym procesie prezentacji podpartej dokumentacją w tym badanie dotyczące trwałości, produkt leczniczy zostaje zarejestrowany. Rejestracja wiąże się z dużym kosztem finansowym. Dokumentacja leku jest systematycznie aktualizowana oraz są prowadzone raporty okresowe, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów.
Treść ulotki - ważne informacje
Jeśli chodzi o treść ulotki na produkcie leczniczym jest jasno określona prawnie. Poza specyfikacją preparatu konieczne są jeszcze informacje związane z przeciwwskazaniami, czy skutkami ubocznymi... Ulotka musi zawierać jakie są środki ostrożności konieczne i sposób przechowywania. Leki mogą mieć również wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów, o czym pacjent musi się dowiedzieć z ulotki. Również ważną informacją jest dawkowania leku w trakcie ciąży. Wymogi zawartości ulotki suplementu diety jest okrojona i odnosi się jedynie do składu, dawkowania i jakie działania może mieć w okresie ciąży. Jedne i drugie powinny zawierać datę ważności.
Reklamy suplementów, produktów leczniczych i leków
Reklamowanie produktów opiera się na podstawie kilku zasad . Jeśli chodzi o suplementy podstawą jest zgodność z charakterystyką preparatu. Informacje muszą być rzetelne i powinny dotyczyć nazwy, właściwości, rodzaju, składu i ilości oraz informacje związane z pochodzeniem produktu. Kolejna bardzo ważna zasada dotyczy tego, że przy reklamowaniu suplementu nie można przypisywać właściwości leczniczych. Częstym problemem reklam suplementów jest ustalenie granicy między wskazaniem pozytywnych działań, a nieprawidłowym wskazaniem działania leczniczego.
Reklama medialna leku musi zawierać nazwę powszechnie stosowana leku oraz substancje czynną i w jakiej ilości, przy więcej niż 3 substancjach określany jest jako "produkt złożony". Niezwykle istotne są wskazania i przeciwwskazania. Dane muszą być zatwierdzone z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Dodatkowym wymogiem jest ostrzeżenie „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Podstawy prawne są bardzo zróżnicowane w stosunku do produktów leczniczych i suplementów diety. Produkty lecznicze mają za zadanie przywrócenia dobrej formy zdrowotnej, natomiast suplementacja ma na celu profilaktyczne działanie, aby zachować równowagę w organizmie. Leczniczy czy prozdrowotny? Każde z państw Unii Europejskiej zależnie od ustanowionych obowiązujących reguł może mieć odmienny status na dany produkt. Restrykcyjne zasady wprowadzone w państwie polskim zapewniają iż po przebytym procesie badań klinicznych, lek jest bezpieczny dla organizmu. W przypadku suplementów proces ten nie jest tak wymagający dlatego tez nie mamy pewności co do skuteczności, jak również czy jest on w pełni bezpieczny.
Należy pamiętać, aby każdy przyjmowany przez nas produkt leczniczy czy też suplement diety był skonsultowany z lekarzem oraz skrupulatnie przemyślany, jak wiemy nasze zdrowie w naszych rękach.