Domowe sposoby na pocenie się stóp.
Lato to okres, w którym każdy z nas zaczyna bardziej dbać o swoje stopy. Wakacje, plaża, wysokie temperatury sprawiają, że chętniej sięgamy po odkryte obuwie, typu sandałki czy klapki, a to zobowiązuje. I tutaj pojawia się wstydliwy problem, jaki dotyka chyba każdego z nas, szczególnie w okresie letnim, a mianowicie nadmierna potliwość stóp i związany z nią nieprzyjemny zapach.W ciele każdego człowieka jest około 2-3 mln gruczołów potowych, z czego około 0,5 mln znajduje się właśnie na stopach. Pot to wydzielina, która składa się z wody, soli mineralnych i aminokwasów, która kontroluje temperaturę naszego działa. Gdy nasza skóra osiąga wyższą temepraturę niż powinna mieć, organizm zaczyna wydzielać pot, aby ją wyregulować.
Przyczyny nadpotliwości stóp
Zbyt ciepłe ubrania, wysoka temperatura, gorączka, promienie słoneczne -wszystko to powoduje, że się pocimy. Nadpotliwość, zwana hiperhidroza, to nadmierne wydzielanie potu, którego przyczyną mogą być np.: zaburzenia hormonalne, cukrzyca, otyłość, nadwaga, infekcje, różnego typu choroby metaboliczne.
Pocenie stóp jest efektem nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe i jest naturalną reakcją organizmu na podwyższoną temperaturę, w związku z tym nie jest niczym nieprawidłowym.
Stopy są jednak tą częścią ciała, która w normalnych warunkach nie powinna wydzielać znacznej ilości potu. Wzmożona stymulacja gruczołów potowych stóp może być rezultatem ogólnej nadreaktywności układu nerwowego np. Być wynikiem stresu. Nadpotliwość może być również rezultatem zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim w zakresie wydzielania męskich hormonów płciowych, hormonów tarczycy oraz „hormonów stresu”, a także w przypadku schorzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca. Nie bez znaczenia pozostaje także czynnik genetyczny, ponieważ okazuje się, że problem nadmiernego pocenia się stóp można zaobserwować u bliskich sobie osób.
>>> Preparaty na nadmierne pocenie się
Oprócz niezależnych od nas przyczyn,bardzo duże znaczenie ma utrzymywanie prawidłowej higieny. Niekorzystny wpływ ma m.in. noszenie syntetycznych skarpet czy rajstop oraz obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów, nieprzepuszczających powietrza.
Dbanie o higienę i stosowanie odpowiedniej odzieży ma szczególne znaczenie, kiedy stopy w zakrytym, „nieoddychającym” obuwiu przebywają przez dłuższy okres czasu. Naturalną sprawą jest oczywiście systematyczne mycie stóp, a także dbanie o odpowiednią higienę paznokci. Współwystępujące infekcje bakteryjne skóry oraz grzybicze stóp potęgują dolegliwości, a wilgotne i ciepłe środowisko spoconych stóp jest doskonałym miejscem do rozwoju tych patogenów. Okazuje się, że niekoniecznie trzeba udać się do apteki czy też drogerii, żeby posiadać bardzo dobry środek niwelujący pocenie się stóp i jednocześnie dbający o ich prawidłową kondycję skóry.
>>>Preparty na pocenie się stóp
Domowe specyfiki, które pomogą nam w walce z nadpotliowością stóp
- Soda oczyszczona + Cytryna
Pośród wielkiej gamy zastosowań sody oczyszczonej można także skorzystać z jej właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, które niwelują nieprzyjemny zapach, a także z właściwości zmiękczających naskórek. W tym celu możemy przygotować sobie kąpiel stóp. Do miski wlewamy około 8 szklanek ciepłej wody i dodanej około 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Do tak sporządzonego roztworu możemy również dotować sok z jednej wyciśniętej cytryny, która ma działanie ściągające, niwelujące nadmierną potliwość, a dodatkowo sprawi, że kąpiel stóp nabierze przyjemnego, pięknego zapachu. Stopy moczymy około 20 minut, następnie wyjmujemy i pozostawiamy na ręczniku do wyschnięcia. Możemy również zamiast kąpieli, wetrzeć sok z cytryny w stopy, dzięki czemu uzyskamy podobny efekt. Ważna jest jednak systematyczność tych zabiegów.
- Ocet jabłkowy
Do miski z ciepłą wodą należy dodać pół szklanki octu jabłkowego i moczyć w tak przygotowanej kąpieli stopy codzienne,dla uzyskania pożądanego efektu. Po kąpieli pozostawić stopy do wyschnięcia lub ewentualnie, jeżeli istnieje taka potrzeba można przepłukać je zimną wodą.
- Herbata
Moczenie stóp w naparze z czarnej herbaty, która ma silne właściwości ściągające, zabijające bakterie i zamykające pory i tym samym redukujące uciążliwe pocenie się stóp. Dwie łyżki liści czarnej herbaty należy zalać litrem wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić i dolać litr letniej wody. Moczyć nogi przez 15-30 minut.
- Szałwia
Szałwia posiada właściwości ściągające, ma w sobie sporą ilość witaminy B i magnezu, które regulują pracę gruczołów potowych. Szałwię można pić regularnie, aby pocić się mniej lub też stosować ją jako kąpiel do stóp. W tym celu do miski z gorącą wodą dodajemy dwie łyżeczki suszonej szałwii. Po przestygnięciu, moczymy stopy około 30 minut i taki zabieg powtarzamy codziennie.
- Pomidor
Okazuje się, że pomidor jest także jednym ze sposobów na nadmierne pocenie się. Picie codziennie soku pomidorowego przez dłuższy czas minimalizuje pocenie, ponieważ pomidor zawiera przeciwutleniacze, które regulują prace gruczołów potowych. Można także zrobić sobie papkę pomidorowa, którą w formie maski nakłada się na stopy na kilkanaście minut, w celu redukcji nadmiernej potliwości.
- Sól.
Ulgę przynosi sól morska lub sól kuchenna. Do 2 litrów wody dodać 2 łyżeczki soli morskiej lub kuchennej i mieszać tak długo, aż sól rozpuści się całkowicie. Po moczeniu stóp nie wycierać ręcznikiem, lecz pozostawić same do wyschnięcia.
- Woda ciepła i woda zimna
Zaleca się naprzemienne kąpiele nóg w gorącej i zimnej wodzie (pamiętając, by zawsze kończyć na zimnej wodzie). Zmiana temperatur działa obkurczając na naczynia krwionośne, co redukuje wydzielanie potu. Można również zastosować zimną kąpiel z kostkami lodu i sokiem z cytryny, a następnie stopy natrzeć alkoholem i osuszyć. W czasie upałów tego typu zabieg zaleca się powtarzać codziennie. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów jest cukrzyca oraz choroby układu krążenia.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
ZALOGUJ SIĘ