OpisMaglek B6, 500 mg, 50 tabletek
Preparat stosowany w profilaktyce niedoboru magnezu i witaminy B6.
Dawkowanie - Maglek B6, 500 mg, 50 tabletek
Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
W profilaktyce – 1 do 2 tabletek na dobę
W pozostałych wskazaniach – wg zaleceń lekarza.
Składniki - Maglek B6, 500 mg, 50 tabletek
Substancjami czynnymi leku są: magnezu mleczan 500 mg (51 mg Ma 2+) i pirydoksyny chlorowodorek (wit. B6) 5 mg – w 1 tabletce.
Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, skrobia kukurydziana żelowana.
Działania
Maglek B6 jest lekiem zawierającym mleczan magnezu oraz witaminę B6.
Zawarty w leku magnez występuje w postaci soli łatwo przyswajalnej przez organizm. Jony magnezu zajmują czwarte miejsce pod względem ilościowym wśród kationów ustroju człowieka. Prawidłowe stężenie magnezu jest zależne od jego podaży z dietą i niezwykle sprawnej czynności ograniczenia wydalania magnezu przez przewód pokarmowy i nerki. W przypadku stosowania diety wysokowapniowej i wysokofosforanowej wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego zostaje upośledzone. Magnez współdziała z jonami wapnia w tworzeniu struktury kości. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypianiem, zwiększona podatność na stresy oraz zaburzenia pracy mięśni. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca.
Stwierdzono, że witamina B6 – pirydoksyna zwiększa o około 40% efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego do osocza.
Aktywna w organizmie postać pirydoksyny - ester fosforanowy, uczestniczy w przemianach aminokwasów, między innymi w procesie powstawania neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, wpływa na wzrost stężenia glukozy w mięśniach oraz bierze udział w syntezie
hemoglobiny.
U ludzi awitaminoza B6 objawia się nudnościami, wymiotami, stanem zapalnym oraz uszkodzeniem skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym i niedokrwistością mikrocytarną. U około 40% osób w podeszłym wieku wykazano subkliniczne niedobory witaminy B6 objawiające się zaburzeniami równowagi psychicznej i stanem ogólnego osłabienia.
Wskazania - Maglek B6, 500 mg, 50 tabletek
Preparat stosowany w profilaktyce niedoboru magnezu i witaminy B6 w sytuacjach : niewystarczającej podaży w diecie, niedoborów związanych ze stosowaniem leków moczopędnych, u osób stosujących dietę z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, w leczeniu zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej ze skłonnością do napadów tężyczkowych, u osób z chorobą wieńcową lub zaburzeniami rytmu serca i z niedoborem magnezu.
Przeciwwskazania - Maglek B6, 500 mg, 50 tabletek
Leku nie należy stosować w przypadku:
- nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu,
- hipermagnezemii o różnej etiologii,
- ciężkiej niewydolności nerek,
- bloku przedsionkowo-komorowego serca,
- znacznego niedociśnienia tętniczego,
- myasthenii gravis,
- podczas biegunki
Leku nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje lewodopę bez inhibitora obwodowej
dekarboksylazy L-DOPA.
Przeciwwskazania - Maglek B6, 500 mg, 50 tabletek
Jak każdy lek, Maglek B6 może powodować działania niepożądane.
Przy proponowanym dawkowaniu leku działania niepożądane na ogół nie występują. Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe systematyczne przyjmowanie witaminy B6 w dawce 50 mg/dobę może stać się przyczyną obwodowej neuropatii czuciowej, natomiast dawki dobowe przekraczające 200 mg na dobę mogą prowadzić do niedoboru kwasu foliowego, zaburzeń oddechowych oraz różnego rodzaju dermatoz.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Maglek B6 mogą wystąpić inne działania niepożądane.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Interakcje
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Aminoglikozydy, środki zwiotczające oraz kolistyna stosowane jednocześnie z jonami magnezu mogą być przyczyną porażenia mięśniowego. Nie należy przyjmować jednocześnie tetracyklin, związków wapnia, fosforanów, fluoru oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Alkohol oraz tytoń osłabiają efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego.
Bisfosfoniany (alendronian, etydronian) należy przyjmować co najmniej 2 godziny po lub przed przyjęciem magnezu.
Magnez może zmniejszać aktywność chloropromazyny i chinolonów.
Magnez może wpływać na absorpcję digoksyny, nitrofurantoiny i niektórych leków przeciwmalarycznych.
Hydralazyna, izoniazyd, cykloseryna i penicylina tworzą nieaktywne połączenia z witaminą B6 zmniejszając jej stężenie w organizmie. Również doustne środki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na pirodyksynę. Witamina B6 może zmniejszyć stężenie fenytoiny w surowicy krwi, natomiast stosowana przez pacjentów przyjmujących lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy L-DOPA osłabia skuteczność lewodopy w leczeniu parkinsonizmu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.