Stan chrząstki ma ogromne znaczenie w kontekście mobilności i zakresu ruchów. Z czasem tkanka zużywa się i traci swoje pierwotne właściwości. Istnieją jednak sposoby, by skutecznie o nią dbać. Przekonaj się, jak możesz wspierać odbudowa chrząstki stawowej.
Jakie są przyczyny uszkodzeń chrząstki stawowej?
Mimo dużej elastyczności tkanki znaczące obciążenia mogą prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej. Zwykle jest to efekt częstych urazów i kontuzji. Pod wpływem dużych obciążeń chrząstka traci swoje właściwości amortyzacyjne, co prowadzi do zwiększonego tarcia i dolegliwości bólowych.
Uszkodzenia chrząstki stawowej mogą wynikać także z chorób, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów lub zwyrodnienia stawu biodrowego. Z podobnymi problemami mogą borykać się również osoby starsze – tkanka chrzęstna z wiekiem także traci elastyczność.
Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej
Wśród najczęstszych objawów towarzyszących uszkodzeniu chrząstki stawowej można wyróżnić:
ból stawów;
obrzęk w okolicy stawów;
ograniczenie zakresu ruchu lub całkowita sztywność stawu;
uczucie dyskomfortu podczas ruchu;
uczucie zablokowania stawu.
Odbudowa chrząstki stawowej
W procesie odbudowy chrząstki stawowej istotne jest połączenie zarówno elementów diety, fizjoterapii, jak i odpowiedniej suplementacji.
Kluczowe będzie wyeliminowanie czynnika wywołującego uszkodzenie. Może ono wynikać np. z nadwagi – w tym przypadku kluczowe będzie zastosowanie diety, która pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów.
Na odbudowę chrząstki stawowej pozytywnie wpływa także aktywność fizyczna – dopasowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. W tym celu warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty.
Jakie składniki wspierają regenerację chrząstki?
Leczenie uszkodzonej chrząstki stawowej wymaga także zastosowania odpowiedniej suplementacji. Wśród składników wspomagających regenerację tkanki chrzęstnej są:
kolagen – jest jednym z bazowych składników m.in. chrząstki, kości oraz skóry. Poprawia nawilżenie stawów i zapobiega ich nadmiernemu zużyciu. Jednocześnie wspiera regenerację uszkodzeń;
glukozamina – składowy element tkanki łącznej. Pomaga zregenerować uszkodzone stawy i ogranicza działanie enzymów degradujących chrząstkę;
witamina C – wspiera produkcję kolagenu w organizmie;
witamina D – zmniejsza ryzyko występowania chorób zapalnych, w tym dolegliwości reumatologicznych;
kwas hialuronowy – jest jednym ze składników mazi stawowej.