Ziele świetlika dobre na oczy.
Oczy to jeden z najważniejszych narządów człowieka. Dlatego też trzeba dbać o nie w sposób szczególny. Powszechnie wiadomo, że najlepszymi lekarstwami są zioła. Nie inaczej jest w przypadku oczu. Doskonałe do pielęgnacji oczu jest ziele świetlika, które działa leczniczo nie tylko na zmęczone oczy.
Co to jest ziele Świetlika ?
Świetlik ( Euphrasia) jest rośliną jednoroczną. Na świecie występuje ok. 450 gatunków tej rośliny, w Polsce występuje jedynie 15 gatunków. Nazwa świetlik wywodzi się od greckiego słowa euphrosyne co oznacza „dobry nastrój". Ziele świetlika występuje również pod wieloma nazwami ludowymi. Z racji tego, że jego kwiaty są białe z żółtą plamką przypominają płomyki lub oko. Dlatego tez często nazywane są m.in. świeczki, świtnik, świecznik czy też ptasie oka. Inną nazwą, jaką nosi ta dobroczynna roślina to „mleczny złodziej", gdyż jej korzenie pobierają substancje odżywcze z traw, które są również pożywieniem krów.
Materiałem leczniczym jest suszone ziele świetlika – zawiera ono glikozydy, kwasy (kawowy i chlorogenowy), garbniki, olejek eteryczny, żywice, kumaryny, sole mineralne z dużą ilością miedzi i magnezu.
Gdzie rośnie ziele Świetlika?
Roślina ziele świetlika występuje zazwyczaj na terenach podmokłych, głównie w Europie środkowej. W Polsce pojawia się głównie w południowej części naszego kraju. Roślina ta pojawia się także na terenach górskich. Głównie na podmokłych łąkach, torfowiskach, a także na brzegach lasów. Roślina osiąga wysokość ok. 50 cm. Ma ciemnozielone liście, które obumierają od dołu, podczas kiedy roślina zakwita. Okres intensywnego pojawiania się kwiatów przypada na lipiec – wrzesień. W tym czasie pojawiają się białe kwiaty, z fioletowymi żyłkami i żółtą plamką na dolnym płatku.
Do czego można stosować ziele Świetlika?
Ziele świetlika pomaga przy pieczeniu i łzawieniu oczu, zmęczeniu spowodowanym pracą przy komputerze, długim oglądaniem telewizji lub czytaniem przy złym oświetleniu. Lek stosuje się także przy pojawieniu się jęczmienia, zapaleniu spojówek i pomocniczo w przypadku nadwrażliwości na światło.
Roślina ta znana jest już od średniowiecza, stosowana była zarówno w różnego rodzaju infekcjach oczu, jak i dolegliwościach skórnych, kaszlu i do leczenia alergii. Ziele świetlika wykazuje właściwości odświeżające, tonizujące, a także wzmacniające na zmęczony i osłabiony wzrok.
Obecnie roślina stosowane jest głównie w postaci płynnej. Używa się jej w różnego rodzaju stanach zapalnych spojówek, a ponadto przeciwdziała schorzeniom siatkówki oka oraz reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Dodatkowo roślina może być stosowana przy światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu oczu, czy też szybkim męczeniu się wzroku. Można stosować produkty ze świetlikiem czy też ziele świetlika podczas podrażnienia wzroku wynikającego z długiej pracy przy komputerze, nadmiernego działania promieni słonecznych czy też sztucznego światła.
Kiedy zbiera się ziele Świetlika?
Ziele świetlika zbiera się w okresie intensywnego kwitnienia, jednakże jeszcze przed wytworzeniem się torebek nasiennych. Zrywa się jedynie górną część rośliny, pozostawiając 1/3, aby mogła produkować nowe nasiona. Zbioru należy dokonywać bardzo delikatnie, uważając, aby nie zgnieść rośliny, gdyż traci ona wtedy swoje lecznicze właściwości. Suszy się je rozłożone cienką warstwą. W zacienionych i przewiewnych miejscach, w warunkach naturalnych, bądź tez w pomieszczeniach specjalnie do tego przystosowanych (w temperaturze ok. 35 stopni Celsjusza).
Jak stosować ziele Świetlika:
Odwar ze świetlika:
Odwarzoną 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki odwaru. Odwar można stosować do okładów lub przemywań.
Kataplazm - okład ze świetlika:
4 łyżki ziela świetlika zalać szklanka wrzątku. Rozparzone ziele zawinąć w płótno i używać jako kompres.
Wyciąg ze świetlika:
1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanka przegotowanej letniej wody i pozostawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance wyciągu.
Ziele świetlika może występować w postaci kropli do oczu bądź też suszu, z którego można przyrządzać napary. Zazwyczaj to krople cieszą się większą popularnością niż liście czy też herbatki. Jest to spowodowane tym, że są znacznie wygodniejsze. Na rynku dostępne są krople w jednorazowych opakowaniach, które można użyć bez względu na miejsce i czas.
>>> ZUMA KROPLE ZE ŚWIETLIKIEM
>>> FIX SASZETKI ZE ŚWIETLIKIEM
Na rynku dostępne są również kosmetyki do pielęgnacji oczu i ich okolic, które zawierają w swoim składzie świetlik: