Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Cera naczynkowa to zmora dużej części społeczeństwa. Głównie dotyka kobiet. Objawia się długo utrzymującym się zaczerwienieniem i popękanymi naczynkami powszechnie zwanymi pajączkami. Jak dbać o cerę problematyczną? Jakich kosmetyków używać i co robić, aby naczynka były mniej widoczne?
Cera naczynkowa jest przypadłością głównie kobiecą. To dlatego, że estrogeny działają rozluźniająco na mięśniówkę naczyń, a jednocześnie nasza skóra jest cieńsza od męskiej i wrażliwsza na bodźce zewnętrzne.
Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy używać odpowiednich kosmetyków i odpowiednio chronić skórę, tak aby zmiany naczynkowe się nie nasilały. Osoby mające problemy z cerą naczynkową powinny unikać niektórych zabiegów kosmetycznych, uważnie dobierać kosmetyki, a także unikać nagłych i gwałtownych zmian temperatury.
Cera naczynkowa charakteryzuje się siateczką prześwitujących naczynek krwionośnych. Rumień towarzyszy głównie młodym ludziom, natomiast w późniejszym wieku następuje prześwit naczynek przez warstwę naskórka. Spowodowane to jest osłabieniem sprężystości włókien elastycznych tkanki łącznej i zmniejszeniem gęstości skóry. Rozszerzone naczynka tworzą się na suchej i cienkiej skórze oraz u kobiet w okresie przekwitania. Skłonność do powstawania „pajączków" może być również cechą wrodzoną. Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się głównie w okolicy nosa, policzków oraz brody. Na początku rumień ustępuje dość szybko, zazwyczaj po usunięciu szkodliwego bodźca, z czasem jednak utrwala się, a w końcu przechodzi w stan przewlekły. Rozszerzone naczynka mogą występować przy prawie każdym typie cery, ale najbardziej narażona na pojawianie się teleangiektazji jest skóra sucha, gdyż jest cienka i delikatna.
Wiele osób posiadające ten typ skóry nie wie jak ja pielęgnować, a trzeba na nią szczególnie uważać. Zatem jak należy odpowiednio pielęgnować skórę naczynkową?
Przede wszystkim osoby ze skłonnością do pojawiania się naczynek nie powinny przebywać na słońcu, a także powinny unikać opalania się w solarium. Wystawienie skóry na działanie słoneczne oraz wysoką temperaturę powoduje zwiększenie się ilości rozszerzonych naczynek krwionośnych.
Cera naczynkowa może również towarzyszyć różnego rodzaju chorobom np. ciąży czy też nasilającemu się stresowi. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć zatem pierwszym krokiem w walce z pojawiającymi się naczynkami jest zmniejszenie prawdopodobieństwa ich występowania.
Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry naczynkowej?
Skóra z problemami naczynkowymi wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy starannie dobierać kosmetyki, a także produkty codziennego użytku takie jak np. mydło. Szczególną uwagę należy zwracać na skład kosmetyków. Należy uważać na zawarty w produktach alkohol oraz substancje drażniące m.in. cynk. Szczególnie przyjazne dla skóry z problemami naczynkowymi są produkty zawierające w swoim składzie:
- Gingko Biloba, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego bogaty w bioflawonoidy, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych i poprawiają ich elastyczność.
- Hammamelis, czyli wyciąg z oczaru wirginijskiego o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych.
- Witaminę C działającą uszczelniająco i wzmacniająco na naczynka krwionośne.
- Rutynę, która wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, a ponadto zmniejsza ich przepuszczalność.
- Witaminę K, która działa przeciwkrwotocznie i dzięki temu zapobiega wylewom podskórnym.
- Wyciąg z arniki górskiej wzmacniający ścianki naczynek krwionośnych, działający lekko przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
- Wyciąg z kasztanowca zmniejszający kruchość naczyń krwionośnych i działający przeciwzapalnie.
- Wyciąg z kwiatów mirtu, który poprawia elastyczność ścianek naczyń.
- Siarczan dekstranu obkurczający naczynka.
Podczas oczyszczania powinniśmy dopierać kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, alergicznej, a także naczynkowej. W szczególności mleczka oraz płyny micelarne, które odpowiednio nawilżają oraz wzmacniają skórę:
- Iwostin Capillin, płyn micelarny wzmacniający naczynka, 215ml
Gdy używasz już specjalistycznych produktów, nigdy nie spłukuj ich woda prosto z kranu, gdyż taka woda jest twarda i może tylko szkodzić skórze Twojej twarzy. Zaleca się użycie wody przegotowanej lub mineralnej. Powinna ona mieć odpowiednia temperaturę, gdyż zbyt gorąca bądź też zimna woda wpływa nieodpowiednio na naczynka. Następnie należy dokładnie osuszyć skórę delikatnym ręcznikiem, nie pocierać, a jedynie delikatnie dotykać ręcznikiem do skóry twarzy. Po zabiegach myjących w skórę twarzy można wklepać tonik lub też wodę termalną.
- Flos Hypoalergiczny tonik bezalkoholowy 150 ml
Co 10 – 14 dni na skórę należy zastosować piling jednakże tylko enzymatyczny nie ziarnisty. Podczas pilingu złuszczany jest stary, zrogowaciały naskórek i pobudzany do odbudowy, dzięki czemu skóra staje się twardsza i grubsza a naczynka mniej widoczne.
- Dermacos Delikatny Peeling Enzymatyczny 50ml
Do pielęgnacji cery naczynkowej należy również używać maseczek, jednakże nie mogą to być maseczki, które trudno usunąć, ani też typu peel off.
- AA Therapy Naczynka, maska - krem wzmacniająca naczynka, 40ml
- Dermacos Maseczka Obkurczająca i Wzmacniająca naczynka 50ml
- Flos problemy naczynkowe żel maseczka 50ml
Uzupełnieniem całej pielęgnacji naczynkowej jest stosowanie różnego rodzaju kremów czy to kremów na dzień bądź też na noc.
- Flos, krem półtłusty na dzień i na noc, seria do skóry z problemami naczyniowymi, 50ml
- Iwostin Capillin Krem Wzmacniający Na Naczynka Na Noc
- Iwostin Capillin, wzmacniający krem na naczynka, bogata konsystencja, 40ml
Bardzo ważne jest, aby przed każdym wyjściem na dwór używać odpowiednich kremów dostosowanych do pogody. Skóra naczynkowa w szczególności nie lubi wysokich temperatur i działania promieni słonecznych, a także silnego wiatru, mroźnego powietrza oraz niskiej temperatury.
Oprócz kosmetyków na rynku dostępne są również suplementy diety wspomagające pielęgnacje cery naczynkowej:
- Niverosin, tabletki 30 sztuk
- Redblocker, 30 tabletek powlekanych.
Jednakże w pielęgnacji skóry naczynkowej ważną rolę odgrywają nie tylko kosmetyki, bardzo istotna jest także odpowiednia dieta. Należy obserwować, po których ze spożywanych produktów nasza twarz rumieni się i wykluczyć bądź też ograniczyć te produkty w naszej diecie. Należy przyjmować duże ilości owoców i warzyw zarówno surowych, jak i w postaci soków. Szczególnie przyjazne są owoce cytrusowe. Bardzo dobrze sprawdzają się soki z czarnej porzeczki i kiszonej kapusty. Sama kapusta zarówno ta biała, jak i czerwona powinna być częstym produktem, który spożywają osoby z cerą naczynkową. Warto też pić ziołowe herbatki, np. z fiołka trójbarwnego, dziurawca bądź głogu.
- Ziele Fiołka Trójbarwnego 50g
- Fix Dziurawiec, 2g, 30 szt.
- Fix Głóg 2g x 30saszetek
- Owoc Głogu 50 g