Czy wiemy jakie drzewa pylą w kwietniu?
Warto wiedzieć, kiedy pylą poszczególne rośliny i jakie wywołują skutki. Kwiecień to okres, kiedy najintensywniej pylą kwitnące drzewa, brzoza pyli wieczorami natomiast najsilniejsze alergeny rozpylają męskie odmiany topoli. Kwiecień jest jednym z najtrudniejszych miesięcy dla alergika. W tym czasie nasilają się objawy takie jak: katar, kaszel, czerwone i łzawiące oczy, a także inne nieprzyjemne objawy towarzyszące alergii. Sprawdź koniecznie co pyli w tym wiosennym miesiącu.
Olcha – okres wzmożonego pylenia przypada na marzec i kwiecień. Niektórzy znawcy tematu podają, iż roślina ta zaczyna swoje pylenie już w połowie lutego. Rozprzestrzenianiu się pyłków szczególnie sprzyja dobra pogoda, brak zachmurzenia oraz opadów. Niestety pyłki olchy mogą dawać o sobie znać jeszcze przez długi czas po zakończeniu pylenia, gdyż krzyżują się one z pyłkami brzozy, które również pylą w kwietniu. Objawami wystąpienia alergii na drzewa olchy jest: nieżyt nosa, zapalenie spojówek, wyprysk kontaktowy i pokrzywka powierzchniowa.
Topola – szczególnie mocno uczula męska odmiana tej rośliny. Pylenia rozpoczynają się już pod koniec marca, jednakże szczyt pylenia przypada na połowę kwietnia. Osoby uczulone na pyłki tego drzewa mogą odczuwać skutki pylenia nawet do połowy lipca. Alergeny unoszące się w powietrzu od połowy kwietnia do maja to pyłki żeńskiej odmiany topoli, które praktycznie nie uczulają. Pylenie topoli zbiega się w czasie z pyleniami traw przez co często mylnie topola jest uznawana za główną przyczynę alergii. Drzewa topoli krzyżują się z wierzbą przez co okres pylenia znacznie się wydłuża.
Wierzba – okres kwitnienia tego drzewa przypada na połowę kwietnia, jednakże podaje się, iż roślina zaczyna kwitnąć już w marcu. Uczulenie na to drzewo częściej doskwiera bardziej mieszkańcom miast niż wsi. Jest to spowodowane tym, iż na terenach wiejskich drzewa te rosną w oddaleniach od budynków mieszkalnych, na terenach podmokłych. Pyłki drzew nie docierają do zabudowań. Inaczej jest jednak w mieście, gdzie drzewa te rosną w parkach miejskich. Pyłki roznoszone są przez wiatr i przez kilka miesięcy zalegają pomiędzy ścisłą zabudową miejską. Zaleca się, aby osoby uczulone na pyłki tych drzew starały się unikać przybywania na terenach gdzie występuje duże natężenie tej rośliny.
Brzoza – pylenie tego drzewa rozpoczyna się już w marcu, jednakże okres najintensywniejszych pyleń przypada na kwiecień. Pyłki brzozy są jednymi z najintensywniej uczulających pyłków. Powodują one głównie zapalenie spojówek, a także błony śluzowej nosa. Osoby uczulona na to drzewo wiedzą, iż brzoza najbardziej pyli i uczula w godzinach popołudniowych. Dlatego też, aby uniknąć łzawiących oczy i cieknącego nosa, w godzinach popołudniowych należy pozostać w domu.
Jesion – pylenia rozpoczynają się równolegle z pyleniem brzozy. Jednakże nie uczula on tak bardzo, jak alergeny ww. drzewa. Drzewa jesiony wytwarzają najwięcej pyłków spośród wszystkich drzew, jednakże w Polsce pylenie jest znacznie mniej odczuwalne niż w innych krajach europejskich szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Należy wspomnieć o tym, że jesion pyli podobnie jak drzewa oliwki, dlatego też osoby uczulone, wybierające się na urlop do krajów śródziemnomorskich powinny wziąć pod uwagę kalendarz pyleń tej rośliny. Objawy pylenia jesionu to: zaczerwienione, łzawiące oczy, a także intensywny, wodnisty katar.
Dąb – pylenie tego drzewa rozpoczyna się pod koniec kwietnia, jednak szczyt przypada na maj. Jednakże już we wczesnej fazie pylenia dębu są bardzo odczuwalne i doskwierają alergikom. W Polsce spotkać można 2 rodzaje dębów: szypułkowe i bezszypułkowe. Drzewo to występuje praktycznie na terenie całego naszego kraju, poza terenami górzystymi i niestety nie da się uniknąć kontaktu z pyłkami tej rośliny. Do charakterystycznych objawów alergicznych związanych z pyleniem dębu zalicza się zapalenie spojówek oraz wodnisty katar.
Uczulenie na pyłki drzew jest bardzo uciążliwe szczególnie dla osób, które bardzo odczuwają skutki pylenia. Warto zastosować się do kilku poniższych porad, aby choć w części móc normalnie funkcjonować.
- Pomieszczenia należy wietrzyć w godzinach nocnych, odradza się otwieranie okien w godzinach południowych.
- Spacery oraz aktywność fizyczną należy zaplanować w godzinach późnopopołudniowych ewentualnie wieczornych lub po opadach deszczu, kiedy to ilość pyłków jest znacznie mniejsza.
- Po powrocie do domu zaleca się wziąć prysznic oraz zmienić odzież, aby pozbyć się resztek pyłków przyniesionych do domu na ubraniach.
- Podczas jazdy samochodem odradza się otwieranie okien, aby pyłki nie dostawały się do wnętrza pojazdu.
- Wyjścia na zewnątrz należy zaplanować w takie miejsca, gdzie nie ma drzew, na które jesteśmy uczuleni.
W aptece internetowej dostępne są preparaty bez recepty łagodzące objawy alergii:
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.